http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Langit


Langit -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Niečo z mojej zbierky
Vystavil:
JakubBB
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133615
Březen127716
Dnes4105
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Atestace drahých kamenů je nutností
Vydáno dne 25. 11. 2003 (7195 přečtení)Valné shromáždění OSN se v únoru 2002, svou rezolucí č. 56/263, připojilo ke snaze označované jako Kimberleyský proces. Jde o proces celosvětové certifikace diamantů, což by mělo zabránit nelegálnímu obchodování s tzv. "krvavými diamanty". Došlo k dohodě mezi diamantovým průmyslem (zastoupeným sice jen částí těžebních podniků, ale prakticky všemi významnějšími zpracovateli), národními vládami členy OSN a organizacemi na obranu lidských práv. Letos v dubnu se k tomuto procesu přihlásila, prostřednictvím senátu, i vláda USA. Bylo by žádoucí, aby stejně reagovaly všechny demokratické státy světa a tedy i Česká republika.

Nelegálními obchody s diamanty se financují mnohá válečná dobrodružství a teroristické akce vzbouřenců v Africe (Sierra Leone, Libérie, Kongu, Angole a dalších). Je smutné že dosud není problém "krvavé diamanty" z Angoly, označované také jako konfliktní, legalizovat prostřednictvím zkorumpovaných úředníků. Ministerští úředníci Zambie vydávají (za příslušný poplatek) povolení k vývozu diamantů ze země. Při tom Zambie žádná těžená ložiska diamantů nemá. Papír s několika razítky se nicméně bere za doklad o jejich legitimním nabytí.

Evropské centrum diamantového obchodu, Antverpamy počínaje, nemělo dosud možnost nelegálním obchodům účinně bránit. Při natáčení filmu KRVAVÉ DIAMANTY (jde o dánský dokumentární film, který vznikl v roce 2002), potvrdili jeho autorům někteří antverpští obchodníci, že spolupracovníci Al-Kajdy se na blokování svých bankovních kont připravili již před teroristickou akcí z 11. září 2001, když nakoupili v Belgii značné množství diamantů. Ostatně právě to, je důvodem, proč se 2. dubna 2003 ke Kimberleyjskému procesu Spojené státy přihlásily. Film měl českou premieru v Praze v rámci filmového festivalu JEDEN SVĚT pořádaného společností Člověk v neděli 13. dubna v Praze.

Při certifikaci diamantů jde ale jen o první krok. Také obchod s dalšími drahými kameny, smaragdy, rubíny a safíry je často zdrojem financí pro nejrůznější teroristy. Kameny jsou pašovány do Evropy a USA. Používá se jich k praní špinavých peněz a nejrůznějším podvodům. Nejen že jsou zdrojové země připravovány o finanční prostředky na které by měly nárok, ale často jsou peníze z podivných transakcí používány právě pro destabilizaci těchto zemí. Je žádoucí přihlásit se nejen k certifikaci celé produkce diamantů, ale i dalších surových a vybroušených kamenů. Nepochopitelně se v postkomunistických zemích proti Kimberleyskému procesu staví odmítavě někteří brusiči. Na štěstí není mnoho těch, kteří upřednostňují osobní zisk nad právem na život obyvatel v rizikových oblastech. Ostatně rozhodnutí Rakousko-uherského mocnářství o povinném puncování výrobků z drahých kovů, se nepoctivým zlatníkům také nelíbilo, nicméně čas prokázal, že jde nejen o ochranu státních daní, ale i zákazníků.

RNDr. Ivan TurnovecAutor: Ivan Turnovec | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
achát
achát
Iraí, Alto Uruguai, Brazílie

křemen,kalcit
křemen,kalcit
důl El Hammam, Maroko

topaz
topaz
provincie Laghman, Afghánistán

achát
achát
Salto do Jacuí, Brazílie

trilobit,asaphus sp.
trilobit,asaphus sp.
oblast Alnif-Zagora, Maroko

zub,otodus obliquus
zub,otodus obliquus
Khouribga, Maroko

achát,pyramida
achát,pyramida

labradorit,valoun
labradorit,valoun

cedr,šperkovnice
cedr,šperkovnice

vločkový obsidián
vločkový obsidián

ametyst,drúza
ametyst,drúza
Minas Gerais, Brazílie

cedr,dekorativní svícen
cedr,dekorativní svícen

  RockShop.mineral.czobrázek
vanadinit,pyromorfit
vanadinit,pyromorfit
Taouz, Maroko
aragonit
aragonit
Tazouta, Maroko
kalcit
kalcit
Jbel Ayachi, Maroko
aragonit
aragonit
Tazouta, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)