http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Pozlecen sluncem


Pozlecen sluncem -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Pár vzorků
Vystavil:
PEPIK
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133544
Březen127645
Dnes4034
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Bozkovské jeskyně od objevů k dnešku
Vydáno dne 02. 09. 2007 (10478 přečtení)

Pozvánka na vzpomínání při příležitosti 50 let od hlavních objevů

Objevy v Bozkově z konce padesátých let minulého století budou připomenuty v pondělí 17. září, od 17 hodin, přednáškou spojenou s výstavou fotografií v Libereckém Kulturním a společenském centru Lidové sady 425, Liberec – Staré město (za zoologickou zahradou)

Nejen aktivní jeskyňáře a pamětníky průzkumných a zpřístupňovacích prací, ale i všechny milovníky přírodních krás zveme na přednášku a výstavu fotografií dokumentujících objevení Bozkovských dolomitových jeskyní i jejich podzemních krás, které od roku 1969 lákají turisty (a těch ročně není málo).

Organizátory akce konané za podpory Ministerstva kultury a Libereckého kraje, jsou Správa jeskyní ČR - Bozkovské dolomitové jeskyně, Krasová sekce České speleologické společnosti, Sdružení fotografů KONTAKT Euroregionu Nisa a fotoklub SAFÍR Turnov. Výstava bude otevřena do konce září.

Bozkovská výročí objevů 1947 a 1957

Padesát, či dokonce šedesát let představuje dvě generace nebo nadprůměrnou délku aktivního života jednotlivce. Tolik tedy uplynulo od objevu a následného odkrytí celých Bozkovských dolomitových jeskyní. Popisovat jeskyně a jejich současný provoz je na tomto místě zbytečné, odkazuji na Sborník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR z roku 1997 věnovaný Bozkovským a dalším jeskyním zdejší oblasti.

obrázek bozkov

Úplné začátky spadají do roku 1947, kdy se v lůmku „Na vápenci“ po odstřelu objevila dutina, dále zavalená. V tomto místě začalo až v roce 1954 kutat několik bozkováků, nejčastěji Josef Kurfiřt, Richard Havel a Josef Dolenský s představou, že objeví jeskyně (podobné, jaké znali z Moravského krasu). Narazili na „Bludiště“, větší prostoru - plnou kamenných bloků, se spletí vzájemně propojených chodbiček. Hlavní objevy začaly až v roce 1957, kdy se bozkovským nadšencům skutečně podařilo proniknout do dutiny s krápníkovou výzdobou. Dostala název Jeskyně Překvapení.

obrázek bozkov

Objev z 21. září 1957 oznámili bozkováci Prezidiu ČSAV. To pověřilo výzkumem Krasovou sekci Společnosti Národního muzea. Vedoucím výzkumu se stal František Skřivánek. Do Bozkova vyrazili jeskyňáři v listopadu 1957. Hned první den se jim podařilo proniknout kamenitou ucpávkou z Jeskyně Překvapení do dalších prostor tzv. Listopadové jeskyně, kde byla také krápníková výzdoba.

obrázek bozkov

Výzkum Bozkovských dolomitových jeskyní byl na svou dobu skutečně avantgardní. Geologické mapování vymezilo rozsah zkrasovělé čočky dolomitického vápence. Byla použita elektrická odporová měření a měření elektrického potenciálu. Výsledkem měření byla mapa izolinií, která ukazovala výrazně vodivé zóny nad dutinami. Byla označena tři perspektivní místa a začalo se kopat. Na sklonku roku 1957 bylo objeveno největší podzemní jezero v Čechách - „Jezerní dóm“. Během ledna a února 1958 se podařilo proniknout do „Blátivé chodby“. Prokopáním třetí vytyčené anomálie pronikli jeskyňáři do vstupní části Nových jeskyní.

obrázek bozkov

V té době jezdili jeskyňáři z Prahy do Bozkova každou sobotu. Během víkendových výprav zmapovali všechny známé jeskynní prostory. Už v roce 1961 bylo jasné, že Bozkovské jeskyně jsou dostatečně atraktivní pro zpřístupnění. Jejich poloha mezi Českým rájem a Krkonošemi dávala naději na slušnou a trvalou návštěvnost. Zhotovené mapy a plány se staly podkladem pro zpřístupňovací práce. Ty byly dokončeny na konci roku 1968. 2. května 1969 byly jeskyně slavnostně otevřeny pro veřejnost. Od roku 2006 jsou součástí státní příspěvkové organizace, která zajišťuje provoz zpřístupněných jeskyní v České republice.

Po padesáti letech od realizace průzkumu si zaslouží připomenout alespoň některé z těch, kteří se o jeskyně a jejich zpřístupnění zasloužili. Někteří mezi námi již nejsou, mezi nimi hráli hlavní roli bozkovský nadšenec a objevitel Jeskyně Překvapení Josef Kurfiřt a neúnavný propagator jeskyní František Tichánek. Větší část protagonistů, pražských jeskyňářů, účastnících se objevů, je v důchodu. Jsou to vedoucí výzkumných prací František Skřivánek a jeho zástupci František Králík a Bohumil Kučera. Z těch, co po roce 1968 žili v zahraničí vzpomeňme alespoň prof. Jiřího Kuklu, který se potápěl v bozkovském podzemním jezeře léta před tím, než se v New Yorku v Lamonth-Dohertyho laboratoři stal expertem na výzkumu výkyvů klimatu čtvrtohor či geofyzika Karla Valáška, který elektrickými měřeními umožnil vytipovat místa odkud se proniklo do Jezerního dómu a dalších prostor. Ten po odchodu z republiky pracoval jako geofyzik v Kanadě.

obrázek bozkov

obrázek bozkov

obrázek bozkov

Bozkovské dolomitové jeskyně patří k nejnavštěvovanějším přírodním zajímavostem našeho kraje, v severních Čechách jsou jedinými veřejnosti přístupnými jeskyněmi. V létě roku 1991 přivítaly tyto jeskyně miliontého návštěvníka, v roce 2006 pak dvoumiliontého.

Těšíme se na setkání v pondělí 17. září 2007 v 17,00 v přednáškovém sále Libereckého kulturního centra Lidové sady 425, Liberec – Staré město (za zoologickou zahradou).Autor: Ivan Turnovec | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
rubelit,turmalín
rubelit,turmalín
Jequitinhonha Valley, Brazílie

vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko

chalkopyrit
chalkopyrit
důl Krushev, Bulharsko

boulangerit,pyrhotin
boulangerit,pyrhotin
důl Stari Trg, Kosovo

ortoceras
ortoceras

ústřice
ústřice
Jbel Ayachi, Maroko

čaroit,hmatka
čaroit,hmatka

křišťál,pyramida
křišťál,pyramida

jantar,kapka
jantar,kapka

jaspis
jaspis

selenit,svícen
selenit,svícen

mramor s fosíliemi,ortoceras
mramor s fosíliemi,ortoceras

  RockShop.mineral.czobrázek
sádrovec
sádrovec
Touissit, Maroko
malachit
malachit
Mibladen, Maroko
ametyst
ametyst
Ametista do Sul, Brazílie
vanadinit,pyromorfit
vanadinit,pyromorfit
Taouz, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)