http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Siderit , baryt - Roznava


Siderit , baryt - Roznava -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
slovenske nerasty
Vystavil:
miro
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133526
Březen127627
Dnes4016
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Broumovské lokality I - Libná
Vydáno dne 08. 07. 2007 (13531 přečtení)

Poslední víkend v dubnu (rok 2007) jsem navštívil dnes již málo známou lokalitu Libná. Ikdyž tato oblast již nepatří do Podkrkonoší, i tak jsem se dlouho nerozmýšlel, a jel si ověřit zajímavé paleontologické nálezy v soustavě místních lomů. Významné jsou především fosilní mlži. Tato lokalita má i důležitý stratigrafický význam. Jedná se o významný pozůstatek křídového moře.

obrázek Křída

obrázek mapa

Nálezy byly provedeny v současné době již posledním činném lomu těžící jemnozrnný pískovec s limonitickým tmelem a s glaukonitickou příměsí. Stáří usazenin je svrchní křída, což jsou mladší druhohory, zhruba 100 - 70 mil. let. Cestu do těchto míst jsem plánoval již od října roku 2006, jelikož nebyla žádná možnost se tam dostat, musel jsem jet až nyní.

Celkově obec Libná je velmi zajímavá. Jedná se o vesnici zcela srovnanou se zemí na konci druhé světové války (1945) českými vojáky v důsledku aby se sem již nikdy nemohli vrátit sudečtí Němci. Důvod byl jednoduchý. Místní lomy těžily kvalitní pískovce údajně již od roku 1800 (přesně to nevím, spousta pramenů se rozchází) a tím celá vesnice zkvétala. Ikdyž byla malá přesto bohatla. To se ovšem Čechům nelíbilo a tak vesnici rozstřílelo a srovnalo se zemí. V nynější době zůstala zde pouze škola, která byla na okraji vesnice, několik sousoší se svatými a památník na padlé v první světové válce. Dále zde jsou obývané tři domy a kravín. Chytit zde signál na mobil je zcela nemožný. Místo jak na konci světa...

V těchto lomech sbíral i sám A. Frič, který zde našel spoustu zajímavých fosilií. Celá oblast je v chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

obrázek rekonstrukce belemnita

Jinak teď k vlastním nálezům. Sbíral jsem pouze v činném lomu a celkově v něm byl zhruba 2 hodiny. Za tu dobu jsem našel zajímavé nálezy mořských živočichů. Tři druhy mlžů rodu Exogyra, Pecten a Neithea. Největší Pecten má průměr 8 cm a Neihea 7,8 cm. Dva vzorky jsou v nádherné muzejní kvalitě. Úplně dokonalý otisk v pískovci. Celkem bylo nalezeno přes 10 kusů celých i fragmentů otisků "škeblí" :D. Rod Exogyra byl nalezen do velikosti 3,5 cm. Tento druh je zde velice častý a nachází se prakticky na každém kousku pískovci. Časté jsou rourky po činnosti serpulidních červů, žijících na dně křídového moře. Průměr rourky je až 3 mm. Na několika málo ukázkách jsou vidět i otisky hlavnožců (belemnitů) rodu Actinocamax. Otisk je načervenalé barvy. Dá se říci, že je určitě možné najít i jiné živočichy. Celkově je lokalita dobrá. Nálezy jsou stále možné. Bohužel však údajně těžba pomalu končí a v dohledné době budou nálezy mizivé. Zajímavé naleziště se zoopaleontologickými nálezy živočichů ze svrchnokřídového moře. Lokalita sledována od roku 2007.

obrázek někdejší podoba křídového moře...

Obrázek rekonstrukce přibližné podoby belemnita byl převzat ze stránek http://geologie.vsb.cz a křídového moře z http://www.petrmodlitba.cz.Autor: Michal Komín | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
akvamarín,albit
akvamarín,albit
důl Pingwu, Čína

pyroluzit
pyroluzit
důl Imini, Maroko

realgar,auripigment
realgar,auripigment
Cavnic, Rumunsko

achát,řez
achát,řez
Iraí, Alto Uruguai, Brazílie

trilobit,asaphus sp.
trilobit,asaphus sp.
oblast Alnif-Zagora, Maroko

korál
korál
oblast Erfoud, Maroko

ametyst
ametyst

křišťál,špice
křišťál,špice

cedr,šperkovnice
cedr,šperkovnice

jantar,kapka
jantar,kapka

lepidolit,křemen
lepidolit,křemen
Minas Gerais, Brazílie

cedr,podšálky
cedr,podšálky

  RockShop.mineral.czobrázek
chabazit
chabazit
Imilchil, Maroko
vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko
kalcit
kalcit
Bou Azzer, Maroko
grosulár
grosulár
Imilchil, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)