http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Chalcedon


Chalcedon -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Pár vzorků
Vystavil:
PEPIK
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133617
Březen127718
Dnes4107
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Geoda obřích rozměrů
Vydáno dne 26. 07. 2007 (17992 přečtení)

(37°24'S , 1°40'Z : Mina Rica (důl Quien Tal Pensara), Pilar de Jaravia, Sierra del Aguilon, provincie Almeria, Španělsko)

Před nějakým časem jsem čtenáře webu mineral.cz seznámil s přírodní dutinou, vyplněnou obřími krystaly sádrovce, z dolů Naica v Mexiku. Vzhledem k tomu, že článek má poměrně mnoho čtenářů, za tak krátkou dobu od jeho publikování, rozhodl jsem se potěšit všechny zájemce o fenomén obřích krystalů dalším výtvorem přírody, tentokrát evropské provenience a to geodou obřích rozměrů z dolů Mina Rica ve Španělsku. Vzhledem k tomu, že pramenů psaných mé osobě srozumitelným jazykem není mnoho, omluvte prosím stručnost tohoto článku a také sníženou kvalitu fotografií – lepší zkrátka k mání nejsou.

Doly Mina Rica

Doly Mina Rica se nacházejí poblíž pobřeží středozemního moře v španělské provincii Almeria, nedaleko města Pilar de Jaravia. Jedná se o historicky poměrně úspěšné a výnosné doly na železo, olovo a stříbro, které svoji produkci vyvážely především do Anglie a Německa. Přesto byly tyto doly v roce 1970 uzavřeny.

Historie objevu geody

Po uzavření dolů v r. 1970 někteří z místních horníků a drobných podnikatelů nepřestali věřit v jejich bohatství a nakonec započali na vlastní náklady v průzkumu starých báňských prací, částečně i z důvodů zisku mineralogicky atraktivních vzorků. Za svoji důvěru byli odměněni v prosinci 1999 na evropské poměry pozoruhodným objevem geody vyplněné velkými krystaly čistého sádrovce. Přestože horníci tento objev tajili, Javier Garcia-Guinea tuto geodu představil vědeckému světu už v březnu roku 2000.

obrázek Geoda obřích rozměrů

Pohled do vnitřku geody
Zdroj: internet

Geoda

Geody vyplněné krystaly jsou poměrně běžným geologickým fenoménem, především ve vulkanických horninách. V chladnoucí magmatické hmotě docházelo k uvolňování plynových bublin různých rozměrů, které byly následně „uvězněny“ v chladnoucí hornině a daly tak základ k tvorbě geod. Během času začaly do těchto dutin, většinou kulového nebo eliptického tvaru, pronikat hydrotermální roztoky, ze kterých se usazovala minerální výplň těchto bublin. V ideálním případě byl čas, teplota, tlak a množství hydrotermálního fluida v takové rovnováze, že docházelo ke krystalizaci minerálů a tím ke tvorbě vlastní geody.

Takovýchto geod existuje v magmatických horninách nepočítaně (např. světově známé geody ametystu z Minais Gerais v Brazílii, nebo i naše Podkrkonošské), ale jen málo kdy dosáhnou gigantických rozměrů tak jak se to povedlo právě ve Španělsku.

Zmiňovaná geoda, ke které se lze dostat pouze velmi namáhavou cestou opuštěnými úzkými štolami a poruby, má vnitřní délku 8 m a šířku 2,6 m při výšce 1,7 m v jejím středu. Vnější tvar připomíná téměř dokonalé podlouhlé vejce o délce zhruba 10 m. Výplň je tvořena ledově čirými krystaly sádrovce o průměrné velikosti 0,5 m. Největší krystal této geody má délku přibližně 2,5 m. V některých krystalech jsou vidět kapalné uzavřeniny původního hydrotermálního fluida. Přestože je z tohoto dolu popisována řada minerálů i ve sběratelsky atraktivních vzorcích, je výplň této geody monominerální.

obrázek Geoda obřích rozměrů - nákres

Nákres a rozměry geody
Zdroj: internet

Současnost

V průběhu několika minulých let byla „Gran Geoda“ zkoumána skrz na skrz různými španělskými geology a mineralogy a bez nadsázky by se dalo říci, že se jedná v současné době o jednu z nejlépe zdokumentovaných geod, které existují, nebo lépe, jsou známy. Přestože rozměry geody jsou ohromující, bylo zjištěno, že již malé množství návštěvníků dokáže svým pobytem v jejích prostorách zvýšit vlhkost vzduchu z 65% téměř na 100%. Díky rozpustnosti sádrovce ve vodě, není tato vlhkost pro další osud geody přijatelná, proto bylo prozatím upuštěno od plánovaného zpřístupnění tohoto přírodního díla návštěvníkům a vstup je povolen pouze vědeckým pracovníkům.

obrázek Geoda obřích rozměrů

Průzkum a dokumentace geody
Zdroj: internet

Minerály popsané z dolů Mina Rica

Baryt, bournonit, celestin, dolomit, epsomit, kalcit, pyrit, sádrovec, siderit.

Další informace a zdroje článku

es.geocities.com
giantcrystals.strahlen.org
www.bocamina.com
news.bbc.co.uk

Pár slov závěrem

Případné návštěvníky a sběratele mineralogických „suvenýrů“ bych jen na okraj rád upozornil, že geoda a prostory dolů jsou hlídány španělskou policií a finanční postihy za nerespektování zákazu vstupu jsou poměrně vysoké.

Standa Švadlenka


Poznámky autora: Stejně jako v minulém článku na téma obřích krystalů platí, že se jedná o informace získané z ES a EN zdrojů a mohou částečně odporovat skutečnosti. A opět platí, že jakoukoli podnětnou připomínku či opravu rád do textu zapracuji.Autor: Standa Švadlenka | Komentářů: 2 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
pyrit
pyrit
Navajun, Španělsko

rubelit,lepidolit
rubelit,lepidolit
důl Muiane, Mosambik

goethit,siderit
goethit,siderit
důl El Hammam, Maroko

vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko

koprolit
koprolit

koprolit
koprolit

kalcit,koule
kalcit,koule

jaspis,picasso
jaspis,picasso

opál zelený,náramek
opál zelený,náramek

modrý avanturín,syntetický
modrý avanturín,syntetický

selenit,svícen
selenit,svícen

aragonit,hranatý talířek
aragonit,hranatý talířek

  RockShop.mineral.czobrázek
wulfenit
wulfenit
Mibladen, Maroko
arzenopyrit,křišťál
arzenopyrit,křišťál
Yaogangxian, Čína
topaz
topaz
Volyně, Ukrajina
arzenopyrit
arzenopyrit
Dalněgorsk, Rusko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)