http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Chalcedón


Chalcedón -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
moje šutre
Vystavil:
Vlado311ip
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133509
Březen127610
Dnes3999
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Granáty jako průmyslová surovina
Vydáno dne 24. 09. 2001 (7656 přečtení)

Mnohé drahé kameny nabízejí v dnešní době velké možnosti jako speciální technické materiály. Praktický význam spočívá především v jejich mimořádných vlastnostech. V mnoha případech skutečně platí, že ty vlastnosti, které z nerostu učinily drahý kámen, umožňují také jeho technické využití. Význam drahých kamenů, i když jen v obecné kvalitě, je nemalý. Vlastností řady nerostů se úspěšně používá v moderní technice. Můžeme jmenovat přírodní diamanty používané pro broušení, leštění nebo k výrobě břitů obrábě cích nástrojů, nebo olivíny jako hlavní složku některých hořečnatých žárovzdorných materiálů.

Rovněž granáty mají průmyslový význam. Pro svou tvrdost, způsob lomu a charakteristickou křehkost jsou vhodným brusivem pro některé operace. Významné je i to, že mají stejné fyzikální vlastnosti ve všech směrech a nejsou štěpné. Během drcení se lámou na ostrohranné úlomky až střepy. K takovémuto drcení dochází i během broušení, což označuje jako samoostření brusných břitů. Má to velký význam při opracovávání povrchu měkkých a středně tvrdých materiálů (hlavně dřeva, skla a umělých hmot). Během brusného obrábění povrchu nedochází k přehřívání a "spálení".

Ganátová drť se používá buď pro volné broušení, nebo se z ní vyrábějí brusné kotouče s bakelitovou a pryskyřičnou vazbou, brusná plátna a papíry. Z jemně drcených granátů se vyrábějí lapovací a leštící pasty. Lapování je jemná povrchová úprava, označovaná někdy též jako hlazení. Při obrábění kovů, např opracování vnitřní části válců výbušných motorů, bývá lapování konečnou operací. Volné brusivo se nejčastěji používá pro opracování umělých hmot, brusné kotouče pro sklo, dřevo a umělé hmoty, brusná plátna a papíry hlavně pro dokončování povrchu nábytkářských výrobků a konečně lapovací a leštící pasty mají význam při opracování povrchů zrcadlových skel a specielních čoček pro optické přístroje počínaje fotoaparáty a konče dalekohledy a mikroskopy.

Granátová zrna jsou vhodná pro otryskávání, jsou zhruba třikrát až čtyřikrát účinnější než křemenný písek. Otryskávání je vlastně specifickou brusnou operací. Tryskou jsou granátová zrna pod velkým tlakem vzduchu vrhána proti obráběnému předmětu. Tímto způsobem se matuje sklo, upravují keramické a plechové povrchy, nebo kovové odlitky, ale lze jím vytvarovat i plastické objekty ze skla, keramiky, nebo přírodního kamene. Otryskávání bylo původem metody dělení materiálů (kovových i nekovových) abrazivním vysokotlakým vodním paprskem. Granátové brusivo je hnáno pod vysokým tlakem vodou proti materiálu který chceme rozdělit. Proud vody s brusivem jej velice rychle a zároveň i velmi přesně rozřízne. Jde o progresivní metodu, jejíž využití se postupně zvyšuje.

Větší granátová drť se uplatňuje při protismykové úpravě povrchu přechodů na živičných vozovkách, nebo se s úspěchem používá ke zpevnění svrchní vrstvy dlaždic a schodů u silně frekventovaných prostor, jako jsou obchodní domy, kina, haly divadel, nádražní a letištní prostory. S takovýmto využitím granátové suroviny se setkáváme hlavně v severských evropských zemích a ve Spojených státech amerických.

Granáty se také uplatňují jako součásti mechanických filtrů vody i řady chemických roztoků. Drcením z nich lze snadno připravit požadovanou zrnitostní skladbu. Hlavní výhodou je mnohem jednodušší recyklace než u křemenného písku. Chceme-li se zbavit organických nečistot, musíme náplň filtru přežíhat, aby se usazené organické látky spálily. Zatímco při vypalování organických nečistot u křemenného písku dochází k praskání zrn a změně zrnitosti, granátové filtrační medium se vůbec nemění. Také objem granátů stačí menší než u písku. Není divu, že se granát uplatňuje zvláště u mobilních filtrů v USA, Japonsku a Austrálii.

V Čechách, s výjimkou krátkodobé lomové těžby granátovců ze skarnu u Pernštejna, pomíjíme-li ovšem dobývání šperkových pyropů v Českém středohoří, se granáty pro průmyslové využití dosud netěžily. Pokud se granátové brusivo ve sklářství, nebo nábytkářském průmyslu používá, pochází z dovozu. Přitom náš výrobce brusných nástrojů, Spojené závody na výrobu karborunda a elektritu v Benátkách nad Jizerou ověřoval v r. 1966-67 brusné vlastnosti granátických skarnů od Kutné Hory i dalších míst s kladným výsledkem. K průmyslovému využití této granátové suroviny tehdy nedošlo pro technologické problémy při výrobě brusných pláten a papírů. Teprve v posledních letech zahájili pracovníci s.r.o.Garmica v Měděnci nové technologické pokusy s využitím granátů z krušnohorských svorů. První kilogramy almandinového koncentrátu a další užitkové suroviny slídy, jsou příslibem brzkého průmyslového využití.

Jak je to s českými pyropy? Nejznámější jsou naleziště v Českém středohoří a v Podkrkonoší. Sběr šperkových granátů se soustřeďoval hlavně na vě tší kameny, Při těžbě ale vždy zůstávaly v koncentrátu i nějaké drobné kameny. Musela se řešit otázka jejich využití, protože ne všechny bylo možné brousit. Část se obrušovala, hladila a leštila v tamblerech (tromlech), což byly vlastně pomalu se otáčející dřevěné válce naplněné drobnými granáty a nejprve brusnou, potom jemnější hladící a nakonec leštící látkou, rozmíchanou ve vodě. Po několika týdnech otáčení bubnů se vyleštěné kameny vyndaly, provrtaly, a bylo je možno použít pro zdobné účely, ať již k přímému našívání na kroje, nebo k navlékání do levnějších šňůr. O tom se zmiňujeme v kapitole o broušení. Ale ani pro tamblerování nelze použít nejmenší vytěžené granáty. Dnes už se to nevidí, ale ještě ve třicátých a čtyřicátých letech se jazýčkové váhy vyvažovaly v lekárnách i jinde drobnými granátky, tzv. "vermailem" zcela běžně. Několikrát byly drobné české granáty vyvezeny do Švýcarska. Byly z nich vybroušeny kotvové a břitové kameny do hodinek a chronometrů. Dnes už, vzhledem k nové technologii výroby hodinek, nemá podobné použití význam.

Zajímavé pokusy proběhly před lety ve sklárnách ve Škrdlovicích na Moravě a Chřibské v Podkrušnohoří. Jemná granátová zrna se zatavovala (nabalovala) do skla. Jednalo se o návrh I.Turnovce a J.Žertové na využití drobných granátových zrn. Vycházelo se z toho, že pyrop je ze všech granátů nejstabilnější. Bez mechanického porušení snesou zrna tepelné šoky do 1 070° C. Teplota skloviny většinou nedosahuje ani 1 000° C. Granátová zrna byla do skla zapracována tím způsobem, že se nabrala na sklářskou píšťalu sklovina (jádro), na to se dala granátová zrna a na n ě další vrstva skloviny. Ve výsledku dochází k efektnímu optickému zvě tšování zrn. Kolem zatavených zrn jsou někdy rovnoměrně rozložené bublinky. Ty však nevadí konečnému vzhledu. Nepěkně působí větší nerovnoměrně dispergované bubliny, vznikající většinou rozkladem doprovodných složek (zirkon, aragonit a pod.). Granátová surovina se proto musí před zatavováním pečlivě vyčistit. Odstranit doprovodné složky je zatím možné pouze velmi pracným ručním vybíráním. Před vlastním zatavováním je vhodné pyropová zrna zahřát na teplotu kolem 500° C. Ukázalo se, že granáty lze bez nebezpečí zatavovat i do tenkostěnné skloviny tak, že z jejího povrchu částečně vystupují. Výtvarnice Jiřina Žertová vytvořila v sedmdesátých letech několik kolekcí se zatavenými granáty. Velice hezkou soupravu se zatavenými granáty vytvořil i ing. Josef Starosta ve sklárně Chřibská. V posledních letech používá této metody výtvarnice Zdena Laštovičková ve Střední průmyslové škole sklářské v Železném Brodě při výrobě autorských šperků.

Jemné granátové podíly nepoužitelné pro šperkovou výrobu byly na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze prověřeny jako brusný materiál pro velmi kvalitní brusná plátna, papíry a pro brusné a lapovací pasty. Problém technického využití se jevil v relativně malém množství drobných pyropů. Již během průzkumných prací v Českém středohoří v letech 1974-75 bylo uvažováno o získávání jemných granátových podílů, které se zatím dostávají do odpadů v podobě úpravnických kalů. Při úvaze o získávání granátů od velikosti 1 mm do 2mm, se ukázalo, že je jich v těžených granátonosných štěrkopíscích 1800 kg na každých 1000 kg získaných zrn větších než 2 mm. Pokud by se hranice posunula na 0,5 mm znamenalo by to dokonce 5200 kg jemných granátů. Výroba brusných pláten a papírů by sice nemohla být zajištěna ani tímto množstvím, ale na výrobu brusných a lapovacích past by již bylo suroviny dost.

Vraťme se ale do reality. Možnosti využívat granátů z Čech pro průmyslové účely existují. A to nejen z podsítných podílů při těžbě pyropů, jak o tom referoval Prof.Ing.Jaroslav Bauer, CSc. na sympoziu Hornická Příbram v roce 1983, ale i z dalších výskytů. První vlašťovkou na tomto poli byla společnost s ručením omezeným Garmica na Měděnci, která ostatně zvolila svůj název podle předmětu svého zájmu, ze dvou anglických slov (garnet = granát a mica = slída). Věřme, že k využití tuzemských surovin bude časem ještě docházet. Je logické že by se tyto, zatím u nás netradiční suroviny, měly získávat z míst kde již nemůže docházet k devastaci životního prostředí, tj. tam kde jsou pozůstatky po starších těžebních pracech, na haldách a starých lomech.Autor: Ivan Turnovec | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
záhněda
záhněda
Carnaíba, Brazílie

skutterudit
skutterudit
Bou Azzer, Maroko

křemen,křišťál
křemen,křišťál
Khouribga, Maroko

achát,řez
achát,řez
Iraí, Alto Uruguai, Brazílie

trilobit,flexicalymene
trilobit,flexicalymene
Jbel Tiskaouine, Maroko

trilobit,diacalymene
trilobit,diacalymene
El Ktaoua, Maroko

labradorit
labradorit

achát,pyramida
achát,pyramida

křišťál,přívěšek
křišťál,přívěšek

hematit,spojená srdce
hematit,spojená srdce

achát
achát
Salto do Jacuí, Brazílie

vápenec s fosíliemi,hranatý talířek
vápenec s fosíliemi,hranatý talířek

  RockShop.mineral.czobrázek
grosulár
grosulár
Jeffrey mine, Kanada
achát
achát
Minas Gerais, Brazílie
malachit,azurit
malachit,azurit
Aouli, Maroko
kyanit
kyanit
Minas Gerais, Brazílie
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)