http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Goethit, Mala Vieska


Goethit, Mala Vieska -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
slovenske nerasty
Vystavil:
miro
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133490
Březen127591
Dnes3980
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Historie sdružování třebíčských sběratelů minerálů
Vydáno dne 23. 10. 2000 (4817 přečtení)

Prvním ryze mineralogickým spolkem byl kroužek mineralogie při tehdejším Domě pionýrů a mládeže v roce 1977. Díky pochopení tehdejších vedoucích pracovníků p. Sedláka, p. Johnové a p. Ježka jsme mohli uskutečnit řadu mineralogických výprav a exkurzí a přihlášení se nestali pouhými teoretiky. Snad právě proto některým jeho členům vydržela tato záliba dodnes.

Další aktivitou třebíčských sběratelů Františka Peštála, Jaroslava Krátkého a Milana Součka bylo ustavení mineralogické sekce při místní skupině Českého esperantského svazu v Třebíči v roce 1981. Touto organizovaností jsme se stali zde v Třebíči největší skupinou tohoto oboru v republice. V době největšího rozkvětu kolem roků 1984 1985, 1986 zde bylo zapsáno více jak 50 sběratelů z celé republiky a mnozí i se svými rodinnými příslušníky. Po několik roků jsme byli dokonce početnější než vlastní klub esperanta v Třebíči. 5 pádem totality došlo i k úpadku organizavanosti. Tato skutečnost postihla i naši skupinu. Přesto jsme každoročně od roku 1981 připravovali setkání podobná tomu dnešnímu, abychom nejen zhodnotili sběratelské aktivity v uplynulém roce, ale i připravili plán akcí na rok následující.

V počátcích se konaly tyto schůze (dnes již říkáme setkání) v budově Esperanta a byla to spíše rodinná záležitost. Po dobudování Esperantské klubovny se tato setkání konala tam. Vždy na tato setkání připravila paní Peštálová v dostatečném množství výborný guláš a ostatních pochutin byla rovněž hojnost. O zábavu, někdy i s tancem, kulturní a hudební produkci se staral p. Jaroslav Krátký. Ať to byla hra na nenaladitelné housle či hřeben nebo ústřední topení místo kterého mu dobře posloužil obyčejný olejový radiátor.

Každoročně bylo zpracováno písemné zhodnocení uplynulého roku, které bylo pravidelně překládáno do Esperanta. Přesto byla naše sekce zrušena pro nečinnost. A to proto, že se naše obsáhlé zprávy nedostaly do Prahy na ústředí ČES. Nicméně jsme pracovali a pracujeme i nadále, protože po roce 1989 již nebyla v zájmových skupinách nutná organizovanost. Nadále jsme se zúčastňovali mnoha mineralogických exkurzí a výletů, připravovali tato setkání a vzhledem k obavám, že se do zmíněné klubovny nevejdeme, vznikl nápad pořádat setkání přímo na lokalitě v Hostákově, kde se také dvě poslední konala. Pro čím dál větší zájem o tato setkání jsme pro rok 1999 zvolili restauraci Sport a vyšli vstříc přání mimotřebíčských na snadnější dosah dopravními prostředky. Mimo tato setkání jsou třebíčští sběratelé také externími spolupracovníky při organizování tišnovských mineralogických burz spolu s jejich hlavními organizátory ing. Andrejem Sučkem a Janem Bělušou. Po pádu železné opony v listopadu 1989 jsme se již za rok (burzy se konají začátkem listopadu) zúčastnili zájezdu na mineralogickou burzu do Mnichova. První dva zájezdy byly ve spolupráci s jeho vedoucím ing. Andrejem Sučkem a od roku 1992 je organizujeme sami s jeho pomocí.

Hlavní a mineralogicky nejzajímavější akcí, na kterou jsme se vždy nejvíce těšili byla exkurze na lokality 5lovenska. Pravidelnost těchto exkurzí začala v roce 1979 i když v letech před tímto datem někteří třebíčští sběratelé na slovenské lokality vyjížděli. Hlavním organizátorem byl dnes již zesnulý p. Jaroslav Krátký, který vždy naplánoval velice zajímavý program. Pro přímé účastníky 10. výročí Slovenska v roce 1989 snad zůstane navždy v paměti s oběma rukama obalenými bramborovým salátem a mnoho dalších příhod, které se mohly stát jenom a pouze jemu. V letošním roce jsme na podzim při Z0. výročí Slovensko opět navštívili a uskutečnili třídenní exkurzi. A současnost sběratelství v Třebíči? Dle zjištěných informací je zde nyní asi 17 aktivních sběratelů. Někteří sbírají individuálně, ale mnozí a těch je většina ve větších či menších skupinách. Nikdy jsme se nestali uzavřenou společností a spolupracujeme nejen se sběrateli ze širšího okolí Třebíče, celé ČR i Slovenska.

Dle zpracovaného přehledu je zřejmé, že chybí tzv. dorostenci jako sběratelé ve věku okolo 13 - 15 let, tedy věk ve kterém asi začínala většina z nás. A právě zde je na místě vyzvat všechny případné zájemce o tuto náročnou zálibu, z řad žáků a studentů třebíčských škol, kterým nabízíme pomoc a spolupráci při sběru minerálů.

Milan Souček, TřebíčAutor: ----- | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
křemen geoda
křemen geoda
Sidi Rahal, Maroko

ametyst
ametyst
Sidi Rahal, Maroko

galenit
galenit
důl Krushev, Bulharsko

achát
achát
Iraí, Alto Uruguai, Brazílie

zub,otodus obliquus
zub,otodus obliquus
Khouribga, Maroko

amonit,mantelliceras sp.
amonit,mantelliceras sp.
Imouzzer, Maroko

pes,kalcit
pes,kalcit

mastek,figurka
mastek,figurka

jantar,kapka
jantar,kapka

sluneční kámen,náhrdelník sekaný
sluneční kámen,náhrdelník sekaný

selenit,svícen
selenit,svícen

achát,zvonkohra
achát,zvonkohra

  RockShop.mineral.czobrázek
eudyalit
eudyalit
Kola, Rusko
vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko
andradit
andradit
Imilchil, Maroko
vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)