http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
30.09.Teplice
07.10.Bratislava
25.11.Pardubice
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (3)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
achat


achat -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
mineraly
Vystavil:
alsanek
  Je někdo na chatu? obrázek
   Vstup
  RSS kanál obrázek
články - burzy
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem9971329
Září77798
Dnes2163
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Dobré weby obrázek
Odkaz na domovskou www
Odkaz na domovskou www
Odkaz na domovskou www
Odkaz na domovskou www phprs
Odkaz na domovskou www

Gemologie Turnovec

Web MINERAL.CZ používá redakční systém phpRS. Obsah webu archivuje NK ČR.

Validated by HTML Validator (based on Tidy)
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
Obrázek měsíce - září 2017
obrázek archiv obrázků
archiv obrázků
archiv obrázků
archiv obrázků
Lituji, obrázek pro tento měsíc zatím není připraven ... Archiv
Kopáč(k)ovo moudro:
2. Suchomelův zákon: "Říká se, že je lokalita vybraná. Ověř si to!".
Něco o počasí:
Podzim na stakaté kobyle jezdí.
Nerosty.cz - rozsáhlá nabídka vzorků, dekoratvních předmětů a šperků pro nejširší okruh sběratelů a ostatních obdivovatelů krás neživé přírody
Placená inzerce

Články

 
Zde může být i Tvůj příspěvek, neváhej, piš a kontaktuj . Díky

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, můžete-li, pomozte s jejich zaplněním.

tema clanku

Skarny patří mezi metamorfovanými horninami k těm vzhledově nejvíce variabilním. Je to dáno jejich vznikem a pestrostí látkového složení. Pozornost geologů i petrologů si získaly díky tomu, že na jejich výskyty bývají vázány rudní ložiskové akumulace (magnetitem počínaje a polymetalickou mineralizací a zlatem konče). Při ověřování využitelnosti hornin pro ozdobné účely byla právě proto skarnům věnována pozornost. Podrobně byly prostudovány a technologicky ověřeny hlavně vzorky z Měděnce. Ukázalo se nicméně, že materiál vhodný pro galanterní, bižuterní a dokonce i šperkové broušení lze vybírat i na dalších skarnových lokalitách nejen v Čechách, ale i na Slovensku, tam např. z lokalit Vyhne-Klokoč, Tisovec, Hodruša-Hámre, nebo Zlatno.


Ivan Turnovec, vydáno 13. 05. 2010 (13682 přečtení) - Reakce: 0 Celý článek ...
tema clanku

Mnohý sběratel minerálů má ve své sbírce nějaký vzorek z Rumunska. Baia Sprie, Herja, Turt, Cavnic. Známá jména. Ještě před pár roky poskytovaly mnohé doly v širším okolí města Baia Mare, geograficky označovaném jako Maramureš, značné množství nádherných vzorků rudních minerálů. Ačkoliv se tomu nechce věřit, těžba bohatých zásob prý byla nerentabilní a byla ze strany rumunského státu dotována. Vnitřní předpisy EU dotace v těžebním průmyslu nedovolují. Proto byla koncem roku 2006 (vstup Rumunska do EU 1.1.2007) těžba kompletně zastavena a v současné době probíhá konzervace (rozuměj likvidace) celého důlního komplexu. Rumunské kameny jsou již minulostí. Bohužel. Muzeum v Baia Mare bylo založeno v roce 1989 a i za poměrně krátkou dobu jeho existence se podařilo do jeho expozice soustředit mnoho krásných kamenů které stojí za zhlédnutí.

Jiří Drašnar, vydáno 10. 05. 2009 (16830 přečtení) - Reakce: 1 Celý článek ...
tema clanku

V průběhu roku 1999 jsem v Míšeňské dolině zdokumentoval kromě řady těžebních lokalit i dva relikty hutnických objektů - pražicích pecí 1/. (Obr. 1). Pece byly používány k pražení vytěžených rud, aby byly měkčí a lépe zpracovatelné. Přípravu takové činnosti podrobně popisuje G.Agricola ve svém díle z r.1556: „Nejprve se rudnina musí vytřídit od hlušiny a rozdrtit na menší kusy, aby mohla být žílovina pražena na otevřených ohništích. Také se propírá vodou, aby těžší zrudnělé žíly klesly ke dnu a lehčí součásti jako hlína a jíl byly odplaveny pryč. Jest prací nikoli mužů přebírati a tříditi surový kov, nebo bohatou rudu, nýbrž žen a dětí. Tu smíšeninu házejí na dlouhý třídící stůl, u něhož vysedávají skoro celý den a rudu roztřiďují do necek, pak do beček, které se do hutí k tavení dovážejí…" 2/. Pražení patří mezi nejstarší základní formy úpravy rud.

Miroslav Plekanec, vydáno 06. 06. 2008 (16866 přečtení) - Reakce: 0 Celý článek ...
tema clanku

2. Strukturní a chemická krystalografie

2.1. Struktura krystalu a prostorová mřížka

Na obr. 1 je znázorněn krystal alfa-polonia, jehož jednotlivé atomy jsou zde zobrazeny jako koule. Z tohoto obrázku je zřejmé, že vnitřní stavba krystalických látek je podmíněna určitým řádem - libovolně zvolený atom Po se pravidelně opakuje ve třech směrech X, Y a Z, přičemž dva sousední atomy jsou od sebe vzdáleny vždy o konstantní vzdálenost. V této struktuře představuje atom polonia základní motiv, jehož pravidelným opakováním se vytváří trojrozměrná krystalová struktura.

doc. RNDr. Jiří Zimák, CSc., vydáno 30. 05. 2008 (21224 přečtení) - Reakce: 0 Celý článek ...
tema clanku

V roce 1997 uspořádalo Muzeum Českého ráje při příležitosti oslav 725 let města Turnova Seminář o českém granátu. Současně vyšel sborník s názvem Pyrop - český granát a byla zahájena výstava Svět českého granátu. Zájem o české granáty je logický protože jde bezesporu o nejznámější český minerál používaný jako drahý kámen více než pět století.

Ivan Turnovec, vydáno 25. 05. 2008 (22220 přečtení) - Reakce: 1 Celý článek ...
tema clanku

Na obou lokalitách jsou na hlavních přístupových cestách nepřehlédnutelné cedule, zakazující sběr minerálů a výkopové práce na haldách.

Zdeněk Medek, vydáno 20. 05. 2008 (14750 přečtení) - Reakce: 12 Celý článek ...
tema clanku

Studium terestrických i kosmických sklovitých materiálů se výrazně rozvíjí v posledních třiceti letech. Potřebu tohoto výzkumu podpořilo i několik mezinárodních konferencí, z nichž první pod názvem: Sklo v planetárních a geologických jevech se konala v New Yorku v roce 1983.

Ivan Turnovec, vydáno 12. 02. 2008 (15521 přečtení) - Reakce: 0 Celý článek ...
  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
křemen,pyrit
křemen,pyrit
důl El Hammam, Maroko

skoryl,albit
skoryl,albit
Davib Ost, Namibie

pyrit,kalcit
pyrit,kalcit
důl Stari Trg, Kosovo

sádrovec
sádrovec
Sahara, Maroko

ježovka,echinolampas sp.
ježovka,echinolampas sp.
Dakhla, Maroko

koprolit
koprolit

hematit,stromeček štěstí
hematit,stromeček štěstí

lazurit,lapis lazuri
lazurit,lapis lazuri

obsidián,obláčkový
obsidián,obláčkový

růženín,anděl
růženín,anděl

aragonit,hranatý talířek
aragonit,hranatý talířek

růženín,mísa
růženín,mísa

  RockShop.mineral.czobrázek
grosulár
grosulár
Imilchil, Maroko
titanit
titanit
Millar mine, Kanada
arzenopyrit,kalcit
arzenopyrit,kalcit
Yaogangxian, Čína
wulfenit
wulfenit
Mibladen, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2017  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)