http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Baryt


Baryt -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
slovenské šutre
Vystavil:
Vlado311
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133483
Březen127584
Dnes3973
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Jak kopat a nebýt při tom (možná) nakopán.
Vydáno dne 23. 09. 2004 (9438 přečtení)

Je tady podzim, nastal čas kopání na polích a tím pádem nastává vhodná chvíle pro připomenutí základních pravidel které je při této činnosti dobré dodržovat. O tom proč je doržování těchto pravidel důležité se dočtete v připravovaném článku o rizicích sběru minerálů. Ve zkratce lze říci, že proto, abychom si ještě někdy měli kde a čím kopnout. Právě pro nedodržování těchto pravidel znám mnoho míst kde už si dnes nikdo ani neškrtne a každý, kdo se objeví třebas jen s kládívečkem - pindítkem - je považován za třídního nepřítele.

Ke kopání je zapotřebí mít povolení majitele a uživatele pozemku. To je ovšem často nesnadné získat už jenom z toho důvodu, že velké lány jsou složeny z malých políček a jejich hranice nejsou nijak označeny (proč taky?). V praxi se toto pravidlo příliš nedodržuje a proto je zapotřebí alespoň důsledně dodržovat ty další.

Výkopové práce je nutné provádět vždy až po provedené sklizni. Výkop (a to i dobře zahrnutý) uprostřed nesklizeného obilí je netolerovatelný!

Vrchních 20 - 30 cm ornice (úrodná vrstva hlíny) je potřeba uložit na hromadu odděleně od další, hlouběji uložené zeminy a při zahrnování ji zase naházet do díry až nakonec.

Další materiál z výkopu je dobré třídit na další dvě oddělené hromady - šutry a hlínu.

obrázek výkop - vykopáno

Ornice vzadu, jalovina vpravo

Výkop se musí vždycky zaházet. Otevřená díra oprostřed pole (třeba i když máš v plánu se za pár dní vrátit) je ještě o něco horší než výkop uprostřed nesklizeného nebo osetého pole! Nejhorší kombinací je nezaházený výkop uprostřed nesklizeného pole. Znám z doslechu několik případů zničené zemědělské techniky v důsledku pádu do nezahrnuté díry uprostřed kukuřice atd. ... Díky takovým "takysběratelům" je na některých místech absolutní a neodvolatelný zákaz kopání.

obrázek výkop - zahazování

Jalovina je zase v díře

Při zahrnování výkopu je potřeba na dno naházet nejdřív šutry, prosypat je hlínou a vše poctivě utemovat, ušlapat a udusat. Poté naházet další vrstvu zeminy a zase udusat a tak pořád dokola. V každé vykopané díře se stejně bude držet voda a úroda na daném místě bude v příštích letech o něco opožděnější a slabší ale z díry by se neměla stát bažina!

Ornice patří vždy navrch! I když to vypadá, že vykopané hlíny je vždy víc a do díry se všechna nevejde není tomu tak. Není na závadu, když je na místě výkopu malý kopeček. Po deštích a zimě vše slehne.

obrázek výkop - zahrnuto

A je uklizeno

Je ještě jedno pravidlo na které bych málem zapoměl a to pravidlo ekologické. Do výkopu nepatří plastové lahve, igeliky a další podobné smetí. Proč snad není nutné vysvětlovat ...

V článku je použito několik ilustračních fotografií z provádění průzkumu na jedné z lokalit z letošního posledního letního víkendu. I když se po prvních nálezech typu "Maj mě!" vydatnost lokality nepotvrdila a žíla se vytratila (nejlepší nalezené kousky jsou na následující fotografii), posloužila tato akce alespoň jako ukázka správně zaházeného výkopu (:-)) Snad někdy příště ...

obrázek nálezy

Jirka DrašnarAutor: Jiří Drašnar | Komentářů: 210 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko

sádrovec
sádrovec
Sahara, Maroko

fluorit
fluorit
důl Hameda, Maroko

erytrín,rozelit
erytrín,rozelit
Bou Azzer, Maroko

trilobit,illaenus sp.
trilobit,illaenus sp.
Jbel Rhyad, Maroko

koprolit
koprolit

ametyst s krystaly,kalcit
ametyst s krystaly,kalcit

jadeit,hmatka
jadeit,hmatka

dalmatinit,hexaedron
dalmatinit,hexaedron

malachit,šperkovnice
malachit,šperkovnice

deska ortoceras
deska ortoceras

achát,zvonkohra
achát,zvonkohra

  RockShop.mineral.czobrázek
baryt
baryt
Lahošť, Česká republika
erytrín
erytrín
Bou Azzer, Maroko
heulandit
heulandit
Imilchil, Maroko
kalcit,pyrit
kalcit,pyrit
Bou Azzer, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)