http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Dolomit


Dolomit -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Mineraly
Vystavil:
lubos33
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133551
Březen127652
Dnes4041
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Kameny v lomnickém muzeu pojedenácté
Vydáno dne 27. 06. 2007 (7606 přečtení)

Český ráj, jehož součástí je i Lomnicko, patří mezi geologicky a mineralogicky nejzajímavější oblasti nejenom v České republice, ale i v celosvětovém měřítku. Tektonické, vulkanické, sedimentární, metamorfní a další procesy v průběhu stovek miliónů let vytvářely současnou podobu krajiny. Množství mineralogických lokalit, přírodních zajímavostí, lidové architektury a historických kulturních památek daly v roce 1955 podnět k vyhlášení prvního velkoplošného chráněného území v bývalém Československu. Původně se jednalo hlavně o pískovcová skalní města. Postupné rozšiřování určilo současné hranice Chráněné krajinné oblasti Český ráj (CHKO) a pro svou unikátnost byl tento region v roce 2005 zařazen do prestižního seznamu UNESCO se statutem Geopark Český ráj.

Výstavy „Drahé kameny a minerály“ v Městském muzeu a galerii Lomnice nad Popelkou se staly tradicí a také letos zpříjemní prázdninový pobyt v našem městě. Acháty a jaspisy zaujmou svou pestrostí, barevností, tvarem, texturou a jedinečností. Nenajdete zde dva stejné kameny a každý z nich je tak svým způsobem originálem, který vytvořila sama příroda a konečný vzhled určili řezáním, broušením a leštěním místní „kamenáři“. K vidění budou i další odrůdy křemene (čirý křišťál, kouřově zbarvená záhněda, růžový růženín, či fialový ametyst) a další minerály ze zdejších a světových nalezišť, které jsme za roky své činnosti získali vlastním sběrem, výměnou či koupí a sami je zpracovali.

obrázek pozvánka do Lomnice

Zkamenělá dřeva z období permu a karbonu (před 250 – 300 mil.lety) nás zavedou do prvohorních pralesů. Zuhelnatěním araukárií, psaronií, stromovitých přesliček a plavuní vznikaly četné sloje černého uhlí v Podkrkonoší . Při vhodných podmínkách bez přístupu vzduchu a vysokém obsahu SiO2 došlo k postupnému prokřemenění dřevní hmoty. Po rozřezání a vyleštění pak spatříme původní strukturu těchto mnohdy již vyhynulých druhů, která je navíc barevně zvýrezněna příměsemi oxidů železa, manganu a dalších prvků.

Jako host se letošní výstavy zúčastní bělohradská výtvarnice Blanka Křižková, která představí své obrazy s rostlinnými motivy a ručně paličkovanou krajku.

Otevřeny budou také stálé expozice (mineralogie, zoologie, etnografie, historie města, oblastní galerie, památník rodu Šlechtů a oddělení věnované básníkovi Jaroslavu Seifertovi – nositeli Nobelovy ceny). Je zajištěna videoprojekce filmů s kamenářskou tematikou. Návštěvníci si mohou zakoupit sbírkové kameny, šperky, pohledy, mapy . V prodeji budou CD s nahrávkami skladeb lomnického rodáka Františka Doubravského (1790-1867).

Výstava bude otevřena od 1. do 31. července denně od pondělí do soboty od 9 do 16 hodin, v neděli od 9 do 12 hodin. Pro předem hlášené návštěvy bude zajištěn odborný výklad. Srdečně Vás zveme na tuto hojně navštěvovanou výstavu i na prohlídku Města Lomnice nad Popelkou a jeho překrásného okolí.

RNDr. Luboš Hromádko

Městské muzeum a galerie Lomnice n.P.
512 51 Lomnice nad Popelkou
Tel.: 481 671 872
www.lomnicenadpopelkou.cz
email: muzeum.lomnice@seznam.czAutor: RNDr. Luboš Hromádko | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
brochantit
brochantit
Bou Bekker, Maroko

kobaltokalcit
kobaltokalcit
Bou Azzer, Maroko

brochantit
brochantit
Goulmina, Maroko

ametyst,kalcit
ametyst,kalcit
Ametista do Sul, Brazílie

trilobit,asaphus sp.
trilobit,asaphus sp.
Jbel Issoumour, Maroko

zub,otodus obliquus
zub,otodus obliquus
Khouribga, Maroko

ametyst,valoun
ametyst,valoun

mramor,koule
mramor,koule

diopsid,náramek
diopsid,náramek

vločkový obsidián
vločkový obsidián

amonit,ortoceras
amonit,ortoceras

malachit,mistička
malachit,mistička

  RockShop.mineral.czobrázek
heulandit
heulandit
Imilchil, Maroko
křišťál
křišťál
Mount Ida,
baryt
baryt
Sidi Ayed, Maroko
mimetit
mimetit
Pingtouling, Čína
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)