http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
červená halže2


červená halže2 -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Mineral 1
Vystavil:

  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133562
Březen127663
Dnes4052
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Lokality Pojizeří I - Smrčí
Vydáno dne 28. 08. 2007 (11001 přečtení)

P align=justify>Na začátku června (2007) jsem se rozhodl, že bych se mohl podívat trošku po širokém okolí toku řeky Jizery mezi Železným Brodem a Turnovem. V okolí se totiž vyskytují mocné výlevy olivinického bazanitu (čediče) s poměrně zajímavými výskyty olivínu. Ten na rozdíl od výskytu na Hřídelci je poměrně kvalitní a ne moc navětralý povrchovou abrazí. Hlavním cílem byly lomy v okolí obce Smrčí.

obrázek

Přístup do Smrčí je nejlepší ze Železného Brodu po silnici přes Pelechov a nebo po značené cestě. Ve Smrčí se nachází plošně velmi rozsáhlý lom s intenzivní těžbou olivinického bazanitu. Bohužel do tohoto lomu jsem se nedostal jelikož je zavřený bránou a hlídaný kamerovým systémem. Zajímavé ale bylo už jen vidět celý ten lom. Tak jsem zkusil jít do vedlejšího lomu ve kerém se už ale bohužel netěží a zdá se, že je asi v postupné rekultivaci. Zde byl zajímavý nález pouze jedné, poměrně velké olivínové koule v průmeru 11 cm s celkem navětralým žlutozeleným olivínem. V lomu je vidět typická sloupcovitá odlučnost bazanitu a jednotlivé lávové proudy. Bazanit je ovšem silně zvětralý a rozpadavý.

Toto mě moc nenadchlo, a tak jsem se rozhodl, že bych se mohl podívat do vzdálenějších lomů, zhruba 4 km východně od Smrčí. Do lomu se dá opět dojít po značené cestě mezi polem a dále pak lesem. Lom je doposud činný a volně přístupý. Po sestupu velmi strmou cestou na jeho dno jsem nacházel nádherná zrna olivínu. Na skládce nadrceného štěrku se dají najít velmi zajímavé ukázky, dále pak ještě pod asi 20 - 30 m vysokými stěnami samotného lomu. Celkem odtud bylo získáno 170 g zrn žlutozeleného až lahvově zelené olivínu ve velikosti 1 - 6 mm. Zajímavý byl nález několika velmi velkých zrn dokonale průhledného zeleného olivínu zarostlého v bazanitu. Nejvetší zrna byla ve velikosti 8 - 12 mm. Na několika jsou patrné i krystalové plochy. Na této lokalitě jsou velmi kvalitní nálezy olivínu. Z dalších minerálů byly nalezeny pouze drobné bílé povlaky, snad asi nějakých minerálů ze skupiny zeolitů.

V tomto lomě je navíc daleko lépe vidět sloupcovitá odlučnost bazanitu v šestibokém sloupci. Typické \"čedičové varhany\". Zajímavý byl i pohled na samotné stěny, ve kterých jsou vidět názorně jednotlivé směry proudů při výlevu. Samotný výlev olivinického bazanitu v širokém okolí Smrčí lze datovat před 6,5 - 6,3 mil. let v období pliocénu, na konci třetihor. Celý výlev je na vysoké terase štěrků řeky Jizery. Lokalita sledována od roku 2007.

obrázek

V okolí Smrčí je krásný výhled po okolí, především na Kozákov který je asi 6 km jižně. Chtěl bych zde poděkovat i Štěpánu Novotnému z Bakova nad Jizerou který byl tak hodný a jel se mnou na tuto lokalitu.Autor: Michal Komín | Komentářů: 5 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
achát
achát
Iraí, Alto Uruguai, Brazílie

achát
achát
Salto do Jacuí, Brazílie

linarit,brochantit
linarit,brochantit
Goulmina, Maroko

akvamarín,beryl
akvamarín,beryl
Carnaíba, Brazílie

amonit,mantelliceras sp.
amonit,mantelliceras sp.
Imouzzer, Maroko

loděnka,cymatoceras sp.
loděnka,cymatoceras sp.
provincie Mahajanga, Madagaskar

lapis,pyramida
lapis,pyramida

achát,valoun
achát,valoun

ametyst,přívěšek
ametyst,přívěšek

růženín,anděl
růženín,anděl

aragonit,hranatý talířek
aragonit,hranatý talířek

aragonit,hranatý talířek
aragonit,hranatý talířek

  RockShop.mineral.czobrázek
heulandit
heulandit
Imilchil, Maroko
manganovesuvián
manganovesuvián
Jeffrey mine, Kanada
sfalerit
sfalerit
Nelson a.g., Kanada
kalcit
kalcit
El Hammam, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)