http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Azurit


Azurit -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Acháty z Kvetnice pri Poprade- SR
Vystavil:
Kysela
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133636
Březen127737
Dnes4126
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Nejznámější nerosty olova
Vydáno dne 24. 03. 2005 (13275 přečtení)

Olovo se vykytuje v zemské kůře buď jako ryzí kov a nebo vázané v několika desítkách minerálů jako chemické sloučeniny. Podle vzniku je rozdělujeme na primární a sekundární. Primární minerály vznikly v zemské kůře při původních chemických dějích a jsou jeho nejčastěji využívanými rudami, sekudární vznikly zvětráváním nerostů primárních.

Primární minerály


Galenit - PbS

Galenit patří mezi rudní minerály s nejhojnějším výskytem a je nejdůležitější olověnou rudou s obsahem olova až 86.6 %. Spolu s tetraedritem poskytuje až 70% světové roční těžby stříbra.

Starší český název leštěnec olověný. Velmi často obsahuje příměsi řady stopových prvků, nejčastěji Ag (až 1 %, ve formě izomorfní příměsi nebo mikroskopických inkluzí sulfidů), Bi, Sb, Cu, Zn, Fe, Se, Te, Tl, Cd atd. Galenit krystaluje v krychlové soustavě. Je olověně šedý, často s namodralým odstínem, dokonale štěpný podle krychle, silně kovově lesklý zejména na štěpných plochách. Tvrdost 2–3, hustota 7,4–7,6 g.cm–3, olověně šedý vryp. Nejčastěji tvoří hrubozrnné až jemnozrnné nebo celistvé agregáty, poměrně často se vyskytuje v krystalech, na nichž nejčastěji převládá krychle, někdy otupená oktaedrem či rombododekaedrem.

Vznikl vysrážením z hydrotermálních žil při pronikání horkých roztoků do vyšších a chladnějších vrstev zemské kůry. Mezi nejčastější průvodní nerosty patří sfalerit, pyrit, chalkopyrit, antimonit, tetraedrit, stříbro, kalcit, křemen, dolomit, siderit a další sirníky a uhličitany.

Výskyt: Ekonomicky významné akumulace jsou vázány (1) na hydrotermální rudní žíly různého typu, (2) na stratiformní Pb–Zn ložiska v karbonátech, (3) na vulkanosedimentární ložiska, (4) na metasomatická skarnová ložiska, (5) na metamorfovaná stratiformní sulfidická ložiska. Méně častý je na likvačních magmatických ložiskách, v pegmatitech, v greisenech, v sedimentech; vzniká i sublimací ze sopečných plynů a na hořících uhelných haldách.

Poznávací znaky: Olověně šedá barva s namodralým odstínem, velmi dokonalá štěpnost podle krychle, silný kovový lesk na štěpných plochách, olověně šedý vryp, vysoká hustota. Mezi sběrateli jsou ceněny drůzy krystalů (krychlí a nebo oktaedrů), častěji se však vyskytuje jako celistvý a nebo jemně rozptýlený v pdobě zrn a vláken.


Bournonit - PbCuSbS3

Bournonit [burnonit] je ocelově až olověně šedý, neprůhledný, silně kovově lesklý, nedokonale štěpný. Tvrdost 2,5–3, hustota 5,7–5,9 g.cm–3. Často tvoří tabulkovité nebo sloupcovité rýhované xx, obvykle cyklicky zdvojčatělé (tzv. kolečková ruda); je i celistvý či zrnitý. Poměrně hojně se vyskytuje na některých typech hydrotermálních rudních žil. Je znám rovněž z metamorfovaných kyzových ložisek, výjimečně vzniká jako pozdní minerál ve skarnech a na greisenových Sn–Cu žílách. Méně významná ruda Pb a Cu.


Boulangerit - Pb5Sb4S11

Boulangerit [bulanžerit] je tmavě šedý, neprůhledný, kovově lesklý, štěpný. Tvrdost 2,5–3, hustota 5,98–6,23 g.cm–3. Krystaluje v jednoklonné soustavě. Nejčastěji se vyskytuje v podobě plstnatých agregátů, je i jemnozrnný a zrnitý. Vzácné krystaly jsou stébelnaté až jehlicovité, často vytvářejí chuchvalce. Vzniká jako nízkoteplotní minerál hydrotermálních žilných ložisek; vyskytuje se i na metamorfovaných sulfidických ložiskách a v některých skarnech. Méně významná ruda Pb.


Jamesonit - Pb4FeSb6S14

Jamesonit [džemsnyt] je tmavě šedý, kovově lesklý, dokonale štěpný, tvrdost 2–3, hustota 5,5–6 g.cm–3. Krystaluje v jednoklonné soustavě. Nejčastěji tvoří plstnaté, vláknité či jehlicovité agregáty, je i celistvý, stébelnatý, paprsčitý. Vzácné xx jsou sloupcovité až jehlicovité. Vyskytuje se na středně - až nízkoteplotních hydrotermálních žilách. Méně významná ruda Pb.

Sekundární minerály

Galenit těžko zvětrává a sekundárně vzniklé sírany a uhličitany jsou velmi málo rozpustné. Proto dochází po zvětrání ostatních sirníků k obohacení ložiska olovem. Přeměna galenitu probíhá často v řadě galenit - anglezit - cerusit.


Anglesit - PbSO4

Anglesit je bezbarvý, bílý, šedý, nažloutlý, nazelenalý, průhledný až neprůhledný, diamantově lesklý, štěpný podle {001} a {110}. Tvrdost 2,5–3, hustota 6,38 g.cm–3, bílý vryp. Vytváří tabulkovité a sloupcovité xx, hrubozrnné agregáty, konkrece, je celistvý. Je produktem oxidace galenitu. Ruda Pb.


Cerusit - PbCO3

Cerusit je bezbarvý, bílý, šedý, nažloutlý, někdy i černý, průsvitný až neprůhledný, mastně až diamantově lesklý. Je jen nedokonale štěpný podle {110} a {021}, lom má lasturnatý. Tvrdost 3–3,5, hustota 6,55 g.cm–3. Často tvoří xx, obvykle zdvojčatělé (typická jsou pseudohexagonální cyklická a penetrační trojčata). Méně často je v celistvých, paprsčitých či ledvinitých agregátech. Vzniká oxidací galenitu a jiných primárních minerálů Pb. Ruda Pb.


Wulfenit - PbMoO4

Wulfenit je žlutý, hnědý, oranžový, červený, nazelenalý, mastně až diamantově lesklý, průhledný až průsvitný, nedokonale štěpný, velmi křehký. Tvrdost 3, hustota 6,3–7,0 g.cm–3, bílý vryp. Tvoří nejčastěji tabulkovité nebo dipyramidální xx, je i zrnitý až celistvý. Produkt oxidace galenitu, především v aridních oblastech. Ruda Pb a Mo.


Pyromorfit - Pb5(PO4)3Cl

Pyromorfit je nejčastěji zelený, méně často hnědý, šedý, žlutý. Je průsvitný až neprůhledný, s diamantovým až mastným leskem, neštěpný, má lasturnatý až nerovný lom. Tvrdost 3,5–4, hustota 6,7–7,1 g.cm–3, má bílý vryp. Často tvoří sloupečkovité až jehlicovité xx, vyskytuje se i v kůrách a ledvinitých agregátech. Poměrně hojný produkt oxidace galenitu (fosfor je mobilizován z apatitu ze sousedních hornin).


Vanadinit - Pb5(VO4)3Cl

Vanadinit Je žlutý, oranžový, červený, hnědý, průsvitný až opakní, silně skelně až diamantově lesklý, bez štěpnosti, s lasturnatým lomem. Tvrdost 2,5–3, hustota 6,88 g.cm–3, bílý vryp. Vyskytuje se ve sloupcovitých až tlustě tabulkovitých krystalech, jindy tvoří ledvinité či vláknité agregáty. Méně hojný produkt oxidace galenitu, vzniká především v aridních oblastech společně s wulfenitem a cerusitem. Ruda V.

Napsáno za použití podkladů z http://www.dictor.netSouvisející články:
Zvětrávání povrchových částí ložisek sirníků (14.06.2005)

Autor: Jiří Drašnar | Komentářů: 2 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
siderit
siderit
Gourrama, Maroko

akvamarín,albit
akvamarín,albit
důl Pingwu, Čína

achát
achát
Iraí, Alto Uruguai, Brazílie

galenit
galenit
důl Krushev, Bulharsko

zub,otodus obliquus
zub,otodus obliquus
Khouribga, Maroko

amonit,mammites nodosoides
amonit,mammites nodosoides
Jbel Timetrout, Maroko

ametyst,valoun
ametyst,valoun

fluorit,srdce
fluorit,srdce

jantar,náhrdelník
jantar,náhrdelník

kalahari jaspis,přívěsek
kalahari jaspis,přívěsek

achát,zvonkohra
achát,zvonkohra

mramor,hranatý talířek
mramor,hranatý talířek

  RockShop.mineral.czobrázek
malachit,azurit
malachit,azurit
Aouli, Maroko
grosulár
grosulár
Imilchil, Maroko
arzenopyrit,křišťál
arzenopyrit,křišťál
Yaogangxian, Čína
vanadinit,pyromorfit
vanadinit,pyromorfit
Taouz, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)