http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Láva


Láva -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Moje šutry
Vystavil:
oukej
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133579
Březen127680
Dnes4069
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Několik lokalit minerálů
Vydáno dne 30. 04. 2000 (11061 přečtení)

Několik ověřených lokalit minerálů tak jak je doporučuje Jirka Pavelka.

FLUORITY

kusové, i velikosti vhodné k broušení, světle zelenkavých odstínů, řidčeji i s fialovým náběhem, lze v Krušných Horách nalézt i pouhým sběrem na starých haldách při silnici z Ondřejova na Vykmanov (silnice vede dále přes Petlery na Horní Halži)

Podrobný popis: po vyjetí z Ondřejova směr Vykmanov je vpravo při cestě opuštěný dům, cca po 100 metrech za ním vlevo odpočívadlo (lze zaparkovat) s potůčkem v částečně vybetonovaném korytě, to přeskočit a vrátit se cca 60 m zpět po druhém břehu k již částečně zarostlému bývalému vjezdu na výsypku haldy - nahoře lze sbírat i 10 cm velké kusy fluoritu

Jinak z PETLER samotných jsem na ostravské burze viděl velmi působivé, bezmála 20 cm velké, leštěné červenohnědé jaspisy až jaspacháty, ale hledání tamního naleziště jsem vzdal - je prý hluboko v lese a těžko a dlouho se hledá

HORNÍ HALŽE

po vyšplhání se krkolomnými serpentinami do této dědinky na samém hřebeni jsem měl najednou dojem, že jsem se ocitl na konci světa. Při silnici jí procházející cca 200 m pod kostelíkem, u domku Bláhových, poblíž něho již do dálky září oranžovomodrý autobagr mnou a premiérem Zemanem oblíbené značky Tatra (oba používáme osobní, luxusní vozy z této fabriky hodné našich osobností - já mám sice zatím jen adolescentní T 613-3, jelikož se mi pro geometrickou řadou se zvedající povinné ručení zatím na poslední model T 700 ty necelé tři melouny schrastit nepodařilo, nicméně hodlám pak Miloškovi napsat, zda by mi ten svůj kočár v rámci úsporných opatření vlády nepřenechal k Ježíškovi), je v proláklině potůčku (tzv. červená Halže) možno při spíše větší dávce štěstí vykopat kusy brousitelného křemenu, přecházejícího ojediněle až do vyhledávané bleskové achátové kresby oranžové barvy, také s hematitem, jehož úlomky jsou i k nalezení v korytě.

Při téže cestě asi o 300 m dále směrem ven z H. Halže (na Měděnec) má být druhá zajímavá lokalita (tzv. černá Halže), již jsem se však pro nedostatek času už hledat nepokoušel.

OPÁLY

obecné, hojné, převážně v odstínech bílé, žlutozelené a béžové (včetně vzácnějších forem s dendritickými - keříčkovitými kresbami, vytvořenými příměsemi manganu) lze sbírat volně na poli lokality Smrček. Je to kousek od Tišnova a jede se směrem na známý hrad Pernštejn - jen k němu neodbočujete přes kamenný most nalevo, nýbrž pokračujete stále nahoru po pěkné silnici do kopce, pořád rovně, neodbočovat nalevo do obce Smrček, po přejetí mostku přes potok zvolnit - asi 150 m pak vpravo vyjet na začátek pole vedle vyúsťující lesní cesty.Opály jsou tam velmi hojné (“co krok”), i okolo 10 cm velké, nicméně ty nejhezčí bývají dost rozpukané.

Koho opály speciálně zajímají, má možnost se v na první pohled velmi konkrétní publikaci Drahé kameny Českomoravské vrchoviny, autoři I. Mrázek a L. Rejl, vyd. 1991 třebíčským Západomoravským muzeem, mj. dočíst, že údajně nejkrásnější moravské opály se mají nacházet po obou stranách silnice z Třesova do Kozlan. Pokud tím autoři nemínili, že ty nejkrásnější opály na člověka vykouknou až po rozříznutí docela obyčejných křemenů, jichž se na tamějších polích válely mraky (jakkoliv se něco podobného zdá nebetyčně hloupé, před nedávnem jsme v našem mineralogickém kroužku zažili překvapení - již před časem našeho člena kontaktoval člověk, tvrdící, že i přes geologické podloží tomu nepřející v okolí Rožnova pod Radhoštěm sbírá acháty a jaspisy, nicméně v jím zaslaných zdánlivě obyčejných valouncích se po říznutí skutečně objevila nesmělá, avšak zřetelná achátová kresba), doporučuji minimálně jejich polohopisné “popisy” lokalit, nepochybně zcela záměrně zkreslené, brát se stejným nadhledem jako možnost nálezu pokladu v pohádkové knížce. Myslíte-li, že nadsazuji, zkuste si cvičně najít “místo u lesa cca 1500 m od jihozápadního okraje obce”. Vsadím se, že pokud Vám nebude podán potřebnější popis v podobě konkrétního orientačního bodu, budete stejně jako já tehdy v dubnu 1997 jen zbytečně marnit čas!Autor: Jiří Pavelka | Komentářů: 1 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
dyskrazit,allargentum
dyskrazit,allargentum
důl Bouismas, Maroko

kalcit geoda
kalcit geoda
Jbel Ayachi, Maroko

galenit
galenit
důl Krushev, Bulharsko

galenit
galenit
důl Stari Trg, Kosovo

ortoceras
ortoceras
oblast Erfoud-Rissani, Maroko

zub,otodus obliquus
zub,otodus obliquus
Khouribga, Maroko

fluorit,hmatka
fluorit,hmatka

ryba,kalcit
ryba,kalcit

křišťál,přívěšek
křišťál,přívěšek

křišťál,hematit
křišťál,hematit

mramor s fosíliemi,čtyřrohá miska
mramor s fosíliemi,čtyřrohá miska

ametyst,svícen
ametyst,svícen

  RockShop.mineral.czobrázek
linarit
linarit
Golmina, Maroko
kalcit
kalcit
El Hammam, Maroko
vanadinit,pyromorfit
vanadinit,pyromorfit
Taouz, Maroko
grosulár
grosulár
Imilchil, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)