http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Kalcit , tridymit - ...


Kalcit ,  tridymit - ... -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
slovenske nerasty
Vystavil:
miro
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133574
Březen127675
Dnes4064
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Neobvyklé použití minerálů
Vydáno dne 30. 04. 2000 (4819 přečtení)

můžete vidět nejen v cizině – třeba jako mozaiku pietre - dure v italských kostelích. Budete-li mít cestu na severní Moravu, konkrétně po trase z Rožnova pod Radhoštěm (jeho dřevěný skanzen je po Pražském hradu údajně druhou nejnavštěvovanější památkou v ČR) do Valašského Meziříčí event. opačně, určitě nezapomeňte z hlavní silnice odbočit přes koleje do obce Zubří, na křižovatce v obci pak vpravo kolem autobusové zastávky na Staré Zubří, kde se před vámi asi po 3 km jízdy ukáže na kopečku nová kaple.

I zvenku uvidíte v horní části budovy (uvnitř je to ve výši dřevěného ochozu) zvláštní, neprůhledná okna tvaru gotického oblouku (oblouky se to mimochodem uvnitř doslova hemží, nicméně k takovýmto stavbám to jaksi už od nejstarších dob neodmyslitelně patří), výšky okolo 1,2 m x nejv. šířka cca 0,6 m, celá z jednoho řezu minerálu. Krása oken teprve vynikne, podaří-li se vám dostat i dovnitř, nejlépe za slunečného dne, kdy průchod slunečních paprsků skrze ně do této svatyně ve vás zcela jistě zanechá také velice nevšední, působivý zážitek.

Prý desky minerálu na okna daroval nějaký krajan z Itálie a vypadá to jako mramor (ale ne bílý cararský, spíše béžovohnědý travertin, s kresbou trochu jako říznutý karlovarský vřídlovec). Obětní stůl i ambon jsou z pískovce s vytesanými symboly kříže, nad svatostánkem s kamennou kruhovitou deskou z patrně červené ruly je nad klenbou zabudováno větší množství tromlovaných kamenů velikosti dětské pěsti (tygří oko, křišťál, růženín, ametyst aj.). Opravdu to stojí za vidění!

Navíc mne těší, že autorem této bezesporu neobvyklé stavby je můj přítel, ing. arch. Marek Štěpán, pocházející z Frýdku-Místku a nyní žijící v Brně.Autor: Jiří Pavelka | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
apofylit
apofylit
Nasik, Indie

vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko

brochantit
brochantit
Bou Bekker, Maroko

goethit,siderit
goethit,siderit
důl El Hammam, Maroko

koprolit
koprolit

korál,heliophyllum sp.
korál,heliophyllum sp.
oblast Alnif-Zagora, Maroko

opál,koule
opál,koule

jaspis,hmatka
jaspis,hmatka

jantar,náhrdelník
jantar,náhrdelník

jaspis,přívěsek
jaspis,přívěsek

mramor s fosíliemi,čtyřrohá mistička
mramor s fosíliemi,čtyřrohá mistička

ametyst,lampa
ametyst,lampa

  RockShop.mineral.czobrázek
natrolit
natrolit
Ústí nad Labem,
natrolit
natrolit
Ústí nad Labem,
kalcit
kalcit
El Hammam, Maroko
vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)