http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
ametist


ametist -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
N
Vystavil:
JaroN
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133586
Březen127687
Dnes4076
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Otec české geologie – Jan Krejčí (28. 2. 1825—1. 8. 1887)
Vydáno dne 19. 03. 2005 (8357 přečtení)

První českou učebnicí geologie byla práce Jana Krejčího. Vydávat jí začal již v roce 1850. Její konečná a doplněná verze vyšla pod názvem: Geologie čili nauka o útvarech zemských se zvláštním ohledem na krajiny Československé v roce 1877 (to již byl Jan Krejčí profesorem mineralogie a geologie na c. k. české polytechnice v Praze).Jistě nebude na škodu když z úvodní kapitoly knihy o 1035 stranách ocituji pár úvodních odstavců:

„… Bedlivým pozorováním skal a vůbec povrchu zemského ve všech dílech světa, jmenovitě však v Evropě a severní Americe jest již tolik látky nahromaděno, že si dle toho dosti jasný obraz zponenáhlého vývinu celé země sestrojiti můžeme. Ke krajinám v tom ohledu nejlépe známým náležejí země českoslovanské, Čechy, Morava, Slezsko a uherské Slovensko, pročež již poznáním těchto našich vlastí i poznání celé země nám se usnadní.

Sama sebou naznačuje se nám tedy dráha vedoucí do oboru všeobecného zemězpytu čili geologie, nauky to o nynějším stavu a zponenáhlém vývinu skalng!Áútvarů zemských. Vycházejíce totiž od poznání krajin domácích, jež jako střed krajobrazu znázorníme, přidáme též vyobrazení krajin vzdálenějších v rysech všeobecnějších co pozadí, aby obraz krajin domácích se jevil co podrobnější zjev v popředí povšechných výjevů zemských. Poznáme při tom, jak zajímavým způsobem zemězpyt krajin našich se doplňuje; co schází v Čechách, to se nalézá v Moravě, Slezsku neb Slovensku, a naopak mnohé skalní útvary v Čechách neb Moravě zastoupené scházejí na Slovensku; všechny pak tyto země vespolek činí velký, poučný celek na vzájem se doplňující.

Je-li však jediná pravá cesta v přírodních naukách ta, pokračovati od známého k neznámému, od zvláštního k povšechnému, zůstávají předce mnohé stránky bezpotřednímu názoru nepřístupné, a výklad jich nahrazuje se domněnkami, které mají tím více podobnosti k víře, čím více jest údajů, jež se jimi vyložiti dají….“

Na závěr si dovolím uvést několik životopisných údajů, jak byly presentovány v roce 1987 na semináři Hornická Příbram ve vědě a technice, v dárkové publikaci Osobnosti montánních věd v našich zemích:
J. Krejčí se narodil 28. 2. 1825 v Klatovech. Po ukončení gymnázia v Praze studoval v letech 1844—48 mineralogii a chemii na pražské polytechnice. R. 1849 byl jmenován správcem mineralogických sbírek Národního muzea a v letech 1850—51 suploval profesuru mineralogie a geologie na pražském polytechnickém ústavu. R. 1863 se pro tyto obory habilitoval na pražské polytechnice a od r. 1864 již na ní působil jako řádný profesor. Po rozdělení ústavu byl v letech 1867—71 prvním rektorem české polytechniky. Od r. 1882 přešel na českou univerzitu v Praze jako profesor geologie a zde působil až do své smrti 1. 8. 1887. Krejčí se odborně i organizačně angažoval v několika oblastech. V letech 1859—61 se podílel na geologickém mapování Čech, od r. 1853 společně s J. E. Purkyněm redigoval přírodovědný časopis Živa, r. 1862 při Národním muzeu založil a řídil Komitét pro přírodovědný výzkum Čech. Byl činný i politicky. Po řadu let působil jako poslanec říšské rady a byl i členem rady hlavního města Prahy. Význam Krejčího pro českou geologii je nesmírný. Bibliografie jeho prací vykazuje několik set publikovaných knižních a časopiseckých titulů. Jejich řadu otevírají přehledy geologických a přírodovědných poměrů v okolí Prahy (1847 až 57), za nimiž následuje množství vědeckých i populárních prací z oboru geologie a mineralogie, mezi nimiž nechyběly ani učebnice z těchto oborů (1850, 1860, 1867, 1877) a mineralogické příručky (1851/2, 1865 a další). Byl i autorem první české učebnice geologie (1860). Náleží mu zásluha, že jako první publikoval své práce v mateřském jazyce. K jeho knižním publikacím základního významu patří zejména „Všeobecné a horopisné poměry, jakož i rozčlenění křídového útvaru v Čechách" (1870), v němž vypracoval jeho novou stratigrafii. Jeho největším dílem byla „Geologie čili nauka o útvarech zemských se zvláštním ohledem ke krajinám československým" (1877). Některé jeho práce měly značný praktický dosah, např. popis českých uhelných slojí (1853), charakteristika povahy rud a kovů (1869) a další knižní díla. Jeho vědecká činnost jej řadí mezi přední české přírodovědce 19. století. Právem je mu přiznáván čestný atribut „otec české geologie".Autor: Ivan Turnovec | Komentářů: 217 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko

achát
achát
Salto do Jacuí, Brazílie

achát
achát
Salto do Jacuí, Brazílie

fluorit,pyrit
fluorit,pyrit
důl El Hammam, Maroko

trilobit,diacalymene
trilobit,diacalymene
El Ktaoua, Maroko

korál
korál
oblast Erfoud, Maroko

sodalit,koule
sodalit,koule

kalcit,koule
kalcit,koule

obsidián,vločkový
obsidián,vločkový

avanturín
avanturín

achát
achát
Salto do Jacuí, Brazílie

selenit,lampa
selenit,lampa

  RockShop.mineral.czobrázek
vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko
grosulár
grosulár
Imilchil, Maroko
achát
achát
Minas Gerais, Brazílie
heulandit
heulandit
Imilchil, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)