http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
zelezna ruda


zelezna ruda -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
N
Vystavil:
JaroN
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133481
Březen127582
Dnes3971
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Podkrkonošské lokality II - Levínská Olešnice a Horka u Staré Paky
Vydáno dne 20. 04. 2007 (13092 přečtení)

V dalším článku bych rád představil lokalitu Levínská Olešnice a Horka u Staré Paky. Obě dvě jsou od sebe vzdáleny zhruba 5 km. Na těchto lokalitách narozdíl od Studence se nacházejí velice krásně zbarvené acháty a chalcedony. Zvláště ty z LO které jsou vystavené i v Novopacké klenotnici.

obrázek

Levínská Olešnice - Naleziště tvoří poměrně rozsáhlé pole, kde nejproduktivnější část je směrem k LO.

obrázek

obrázek

obrázek

Z nerostů se zde nejčastěji nacházejí acháty, chalcedony a jaspisy, vzácně i krystalizovaný křišťál které pocházejí z rozvětralých spodnopermských mandlovcovitých melafyrů (andezitoidů). Na poli jsou obvykle jako rozvlečené úlomky v důsledku orby, časté jsou i nálezy celých neporušených „pecek“. Některé pecky jsou však popraskané kvůli povrchové abrazi (zpravidla mráz). Nejčastější nerost je zde achát, vyskytující se ve velmi pestrém zbarvení tvořící zpravidla „teplé barvy“ (červená, růžová, hnědá, oranžová, často i bílá či šedomodrá). Největší část zde nalezeného achátu žlutavé barvy má rozměr kolem 5 × 5 × 4 cm. Na jedné ukázce je i malá geoda s vrcholovými krystaly křišťálu do velikosti 0,5 × 2 mm. Dalším hojným nerostem je chalcedon, který se zde vyskytuje také ve velmi pestré škále barev. Velice časté jsou v chalcedonech geody s křišťálem do velikosti krystalků až 2,5 mm. Největší úlomek chalcedonu měl rozměr 8 × 8 × 5 cm, šedomodré barvy. Jaspis zde vytváří velmi rozměrné a pěkné agregáty s modro – červeno – hnědavou barvou, kdy jedna barva plynule přechází v druhou. Křišťál zde je poměrně vzácný. Nalezen dosud pouze v několika menších ukázkách podprůměrné kvality. Časté jsou zde i nálezy pěkných zkřemenělých kmenů, „araukaritů“. Některé jsou opravdu velké (20 × 20 × 10 cm).

obrázek

Zajímavé je i další okolí této vesnice. Za zmíňku stojí i vrch Levín, na západě obce, kde bývalo staré hradiště (v dnešní době tu zbyly už jen valy) s výskytem údajně pěkných modrofialových achátů s bílým kroužkováním. Dále se zde nacházejí i ametystové geody, narozdíl od mnou popisovaném poli, kde ametyst není skoro vůbec k nalezení. Další nálezy prý lze provést kolem trati na svazích (obdělávaná pole). Na těchto dvou místech jsem bohužel nebyl, tak to nemohu potvrdit a ani vyvrátit (toto vím z ústního sdělení místního sběratele a z internetu). Jako tip na výlet doporučuji cestu po značené cestě od vlakové zastávky do bývalého lomu Hvězda, ve kterém se těžily kdysi melafyry. Tento již opuštěný lom byl dokonce i navrhován k ochraně, jelikož jde o unikátní odkryv melafyrového proudu s poměrně velkými mandlemi hojně vyplněné druhotně acháty a jinou křemenou hmotou (ametyst). Lokalita sledována od roku 2006, dosud „živá“.

obrázek bez přesné polohy lokality

Horka u Staré Paky - Pole jihovýchodně od vlakové stanice. Menší pole s výskytem úlomků a celých „pecek“ nerostů zvětralých spodnopermských mandlovcových melafyrů (andezitoidů).

obrázek

Na nalezišti se nejčastěji nacházejí tyto nerosty: achát, chalcedon a karneol, méně častý je i křišťál. Achát se zde nalézá v temně žluté barvě, dále pak v modrobílé barvě. Na jedné ukázce má achát tmavě žlutohnědou barvu. Největší nalezený úlomek achátu má rozměr 2,5 × 2 × 1,5 cm. Chalcedon má většinou šedou či modrou barvu. Největší nalezený vzorek má rozměr 10 × 5 × 5 cm. Karneol se zde nalézá jako úlomky či celé „pecky“, hnědočervené bavvy. Největší nalezený karneol má rozměr 3 × 3 × 2 cm. Křišťál byl nalezen jen do velikosti 2 cm průměrné kvality.

Tuto lokalitu jsem zatím navštívil pouze dvakrát. I přesto se zde dalo najít pár kvalitních vzorků (moc jich ale nebylo). Z této lokality jsou známi především žluté acháty, který jsem také našel (v jedné ukázce ve velikosti střepu 3 cm). Lokalita je vcelku dobrá, jen nálezy jsou ojedinělé. Jako zajímavost kterou stojí navštívit je lom který se nachází asi 200 m od silnice ze směru Horka u S. P. na Borovnici. Je to opuštěný lom se zajímavými nálezy achátů (bílé barvy) v melafyru. Lokalita sledována od roku 2007, dosud „živá“.Autor: Michal Komín | Komentářů: 1 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
dolomit
dolomit
Bou Bekker, Maroko

křemen
křemen
důl El Hammam, Maroko

achát
achát
Iraí, Alto Uruguai, Brazílie

halit
halit
Salar de Uyuni, Bolívie

zub,otodus obliquus
zub,otodus obliquus
Khouribga, Maroko

ortoceras
ortoceras

ryba,kalcit
ryba,kalcit

ametyst,špice
ametyst,špice

mookait
mookait

jaspis,srdce
jaspis,srdce

rubelit,živec
rubelit,živec
Minas Gerais, Brazílie

achát,zvonkohra
achát,zvonkohra

  RockShop.mineral.czobrázek
titanit
titanit
Millar mine, Kanada
grosulár
grosulár
Imilchil, Maroko
chabazit
chabazit
Imilchil, Maroko
achát
achát
Minas Gerais, Brazílie
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)