http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
mineral mechový


mineral mechový -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
mineraly
Vystavil:
alsanek
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133556
Březen127657
Dnes4046
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Podkrkonošské lokality III - Petříkovice, Malé Svatoňovice a Žacléř
Vydáno dne 25. 05. 2007 (12091 přečtení)

V dalším článku popíšu několik zajímavých lokalit s fytopaleontologickými nálezy (svrchnokarbonská květena). Všechny naleziště se v dnešní době nacházejí v areálu bývalých dobývek černého uhlí.

Petříkovice

obrázek

Přístup po silnici 301 ze směru Trutnov – Chvaleč – Radvanice. V Petříkovicích za železničním přejezdem na druhé odbočce u domů odbočit do prava na polní cestu. Po ní dále přes potok , dále po cestě a opět přejít přes potok, pak podél potoka, lokalita je zhruba 1200 m od hlavní silnice. Na levo naproti přístřešku v břízkách. Naleziště tvoří ve stráni v lese malá, odspodu zarůstající haldička z počátku 60. let 20. století. Předmětem těžby byl uranový průzkum se sporadickou dobývkou radioaktivních nerostů (nebyly ve výkopu objeveny). Nalézají se zde fytopaleontologické vzorky z období svrchního karbonu. Hlavní horninou jsou zde lupek, šedé prachovce a jílovitá břidlice. Byly zde nalezeny přesličky rodu Annularia, Calamites, plavuň rodu Sigillaria a kapradina rodu Pecopteris. Většinou průměrné kvality a velikosti. Většina vzorků se rozpadá. V dnešní době bez hlubokých výkopů jsou nálezy vyloučeny z důvodů dlouhodobého zvětrávání hornin uložených v haldě. Zhruba 20 m metrů severně od haldy v lese je polozasucený vchod do zatopené štoly. Lokalita sledována od roku 2004, nálezy jsou problematické.

obrázek

obrázek

obrázek

Malé Svatoňovice

obrázek

Přístup po silnici 14 ze směru Trutnov - Červený Kostelec, ve Rtyni v Podkrkonoší odbočit na silnici směr Odolov. Pod kopcem odbočit do prava směrem k velké zalesněné haldě. Přístupová cesta na haldu je asi 20 m jižně od železničního přejezdu. Lokalitu tvoří velmi rozsáhlá, několikaetážová halda. V rámci rekultivace byla v první polovině devadesátých let postupně rozhrnuta a poté i zalesněna (břízy, borovice...). Halda je pozůstatkem těžby na dole Ida (Zdeněk Nejedlý) v Malých Svatoňovicích. Byly tady nalezeny kapradiny rodu Pecopteris, Sphenopteris, Neuropteris + dva neurčené rody, dále pak přesličky rodu Annularia, Aterophyllites, Calamites a Sphenophyllum. Většina nalezených fosilií je ve slušném stavu. Většinou stačí rozbít velké balvany na povrchu haldy (poslední dobou jich ale moc není). Já osobně jsem je sbíral v suti u závory. Jako nejlepší možné naleziště s velkými balvany se jeví velmi strmý svah haldy v jižní části nad odkalovacím jezerem. Tato část je velmi nebezpečná, proto nedoporučuji bez jištění lana na tento svah vůbec vstupovat. Pohyb po haldě je celkem snadný, nevýhodou jsou ale velmi strmé svahy a v létě spousta jejich obyvatel (zmije atd...). Velkou nevýhodou lokality je i skládka komunálního odpadu na východním odvalu haldy. Odpad je postupně zavážen vyvezenou hlušinou. Lokalita je sledována od roku 2007, nálezy jsou poměrně časté (s pomocí výkopů).

obrázek

obrázek

Žacléř

obrázek

Přístup po silnici 16 ze směru Trutnov - Královec. V Bernarticích odbočit u kostela na Lampertice. Na konci Lampertic se nachází naleziště. Lokalitu tvoří velmi rozsáhlá a vysoká dvouetážová halda. V současné době (květen 2007) je v postupné rekultivaci (pozvolné rozhrnování hlušiny, výsev travin a výsadba stromů (borovice). Podle ústního sdělení by měla být rekultivace dodělána kolem roku 2009. Halda se nachází na dnes již opuštěném důlním díle v Žacléři (jedno z největších a nejstarších na Trutnovsku). Těžba ukončena na konci roku 1993. Za více jak 450 let bylo vytěženo kolem 27 miliónů tun černého uhlí. Na haldě se velmi často vyskytují fytofosilie svrchního karbonu. Jsou tak časté, že se zde nemusejí provádět žádné výkopy, sběr je možný rovnou na povrchu. Stačí rozbíjet velké balvany (lupek, šedé prachovce a jílovitá břidlice). Byly zde nalezeny přesličky rodu: Annularia, Calamites a Sphenophyllum; plavuně rodu Lepidodendron a Sigillaria; kapradiny rodu Alethopteris, Dactylotheca, Sphenopteris, Neuropteris, Pecopteris + další 2 doposud neurčené rody. Všechny nalezené fosilie jsou ve velmi dobrém stavu dosahující někdy velkých rozměrů. Díky probíhající rekultivaci je stále obnovován nový materiál k rozbíjení. Předpokládám, že do roku 2015 bude stav lokality stejný jako v Malých Svatoňovicích. Lokalita je sledována od roku 2006, dosud "živá".

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek halda

Tyto lokality jistě stojí za návštěvu. Už jen proto, že se dají na nich nalézt zajímavé fosilie, které dokumentují vývoj života na naší zemi, přesněji v oblasti Podkrkonoší. V dohledné době budou již tyto lokality zcela zrekultivovány a nenávratně zničeny. Proto pak bude veškerý nalezený paleontologický materiál z této oblasti velmi cenný. Odhaduju, že hledat kolem roku 2015 už bude zcela nemožné.

obrázek Karbon


Autor: Michal Komín | Komentářů: 1 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
pyrit,kalcit
pyrit,kalcit
důl Stari Trg, Kosovo

cerusit
cerusit
Mibladen, Maroko

pyromorfit
pyromorfit
důl Daoping, Čína

akvamarín,muskovit
akvamarín,muskovit
důl Pingwu, Čína

zub,otodus obliquus
zub,otodus obliquus
Khouribga, Maroko

amonit,douvilleiceras mammilatum
amonit,douvilleiceras mammilatum
provincie Mahajanga, Madagaskar

achát,plátek
achát,plátek

křišťál,kyvadlo
křišťál,kyvadlo

dalmatinit,prsten
dalmatinit,prsten

achát,vrtaný kámen
achát,vrtaný kámen

záhněda,mísa
záhněda,mísa

ametyst,drúza
ametyst,drúza
Minas Gerais, Brazílie

  RockShop.mineral.czobrázek
achát
achát
Minas Gerais, Brazílie
vanadinit,pyromorfit
vanadinit,pyromorfit
Taouz, Maroko
heulandit
heulandit
Imilchil, Maroko
pyromorfit
pyromorfit
důl Daoping , Čína
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)