http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Malachit krystal


Malachit krystal -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Moje NEJ
Vystavil:
TomPro
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133475
Březen127576
Dnes3965
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Před sto lety zemřel autor zákona prvků Dmitrij Ivanovič Mendělejev
Vydáno dne 29. 01. 2007 (12185 přečtení)

Typická zimní idylka petrohradské „lepší“ rodiny předminulého století: přijde pár přátel, klábosí se, mlsá, pokuřuje, popíjí, muzicíruje. K dokonalosti v tomto případě chybí jediné – hlava rodiny. Táta Míťa má totiž jiné starosti.

Poté co roku 1861 vydal první ruskou učebnici organické chemie (přednáší na univerzitě i na technice) dostal za úkol učit anorganiku. Což o to, ovládá ji dokonale, ale strašlivě ho irituje chaos mezi chemickými prvky (tehdy už jich bylo známo přes 60). Na jedné kupě tu leží rozšířený ultralehký plyn vodík i vzácný nejtěžší kov iridium; prvky blízké atomové hmotnosti a zcela odlišných vlastností se míchají s elementy hmotnosti velmi odlišné, avšak vzhledem a chemií podobnými jako vejce vejci.

Když maminka Mendělejevová, již ovdovělá, na podzim 1850 umírala, důtklivě svého šestnáctiletého miláčka nabádala: „Vyhýbej se iluzím, spoléhej se na práci, ne na slova. Trpělivě usiluj o nalezení božské a vědecké pravdy!“ Jak Dmitrij mnohem později napsal, celý život považoval tato slova za posvátná.

obrázek Mendělejev D.I.

Nyní tedy profesor Mendělejev už léta myslí na ty zašmodrchané elementy. „Přece není možné, aby nad nimi nevládla nějaká zákonitost!“ Inspirován prý tehdy oblíbeným pasiánsem vyrobil si kartičky s názvy a vlastnostmi chemických prvků a pokoušel se je nějak smysluplně seřadit. I teď sedí v pracovně, na půl ucha poslouchá odvedle znějící Schumannův kvintet E dur a vykládá si svůj chemický pasiáns.

Jenže ne a ne se soustředit, tím spíš, že na něho leze chřipka. A tak mu v mysli, dost možná už zjitřené propukající horečkou, náhle noty a chemické prvky jaksi splynou. V hudbě se tóny podobné zvukové kvality opakují v oktávách... a vida, po osmi se opakují i chemické a fyzikální kvality některých prvků.

Ne všechny sloupce vzniklé tabulky byly tehdy úplné, ale obrysy soustavy zcela zřetelně vyvstaly po doplnění chybějících členů kartičkami prvků „s otazníkem“.

V březnu roku 1869 v Ruské chemické společnosti čte nástin periodického zákona za stonajícího šéfa jeho žák, rovněž významný chemik Nikolaj Menšutkin.

Objevy nových prvků, jejichž vlastnosti v podstatě souhlasí s těmi, které předpověděl Mendělejev, platnost zákona postupně potvrdily. Úhelná osobnost vývoje světové chemie, náruživý kuřák a piják čaje Dmitrij Ivanovič Mendělejev zemřel na infarkt v Petrohradě 2. února roku 1907, šest dní před svými 73. narozeninami (podle nového kalendáře).

Po prvotním nepochopení se tento rodilý Sibiřan dočkal uznání; nutno říct, že i zásluhou českého chemika Bohuslava Braunera, který jeho periodický systém prvků obětavě a úspěšně propagoval. Kvůli Braunerovi také Mendělejev roku 1900 navštívil Prahu (už dvacet let předtím se stal jedním z prvních čestných, poněvadž zahraničních členů České společnosti chemické).

Tří věcí se však nedočkal: Objasnění, proč vlastně jeho zákon platí (to vysvětlil roku 1913 britský fyzik Henry Moseley ze struktury jádra a elektronového obalu atomů jednotlivých prvků).

Doby, „kdy znalost přírodních věd bude stejným výrazem a prostředkem vzdělání, za jaký se před lety považovala znalost klasiků“.

Nobelovy ceny. Nejblíže k ní údajně měl v roce 1907, ale zemřel. Dostal ji německý chemik Eduard Buchner, objevitel prvního enzymu.

FRANTIŠEK HOUDEK, www.lidovky.czAutor: převzato | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek | Zdroj: www.lidovky.cz

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
křišťál
křišťál
důl Iouriren, Maroko

azurit
azurit
důl Oumjrane, Maroko

křišťál,kalcit
křišťál,kalcit
důl Stari Trg, Kosovo

skutterudit
skutterudit
Bou Azzer, Maroko

trilobit,asaphus sp.
trilobit,asaphus sp.
Fezouata, Maroko

amonit,phylloceras sp.
amonit,phylloceras sp.
provincie Mahajanga, Madagaskar

malachit
malachit

malachit,budha
malachit,budha

rodonit,náramek
rodonit,náramek

achát,vrtaný kámen
achát,vrtaný kámen

selenit,svícen
selenit,svícen

selenit,svícen
selenit,svícen

  RockShop.mineral.czobrázek
vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko
arzenopyrit,křemen
arzenopyrit,křemen
Yaogangxian, Čína
siderit
siderit
Gourama, Maroko
achát
achát
Minas Gerais, Brazílie
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)