http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
kořen araukarie


kořen araukarie -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Minerály
Vystavil:

  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133537
Březen127638
Dnes4027
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Sbírání nerostů a sběratelství vůbec
Vydáno dne 24. 05. 2001 (9229 přečtení)

S minerály a horninami se setkával člověk od počátku svého vývoje a to nejen jako se surovinou pro výrobu nástrojů. Lze předpokládat. Že jej na jeho toulkách za potravou zaujaly třpytivé, nebo barevně zajímavé kameny. K uvědomělému sbírání a obklopování se hmotnými artefakty došlo ale až v době, kdy se nomádský způsob života lovců a pastevců změnil ve způsob usedlý.K prvním objektům zájmu patřily bezesporu kameny, které byly později označeny jako drahé. Bylo pro to několik důvodů. Vzhledem k vyjímečnosti nálezů se drahým kamenům přikládal kultovní význam a věřilo se v jejich nadpřirozenou moc. Německá vědma a léčitelka Hildegarda von Bingen v roce 1150 o drahých kamenec psala: Drahé kameny tedy vznikají z ohně a vody. Proto mají v sobě též třpyt ohně a lesk vody, jakož i mnohé další síly a účinky, kterými lze dosáhnout mnoho užitečného. Jde o věci lidem prospěšné… Kameny sloužily jako amulety, používalo se jich v léčitelství a brzy znamenaly i měřítko majetkové.

Snaha obklopovat se hezkými věcmi je přirozená od té chvíle, kdy se dostal člověk ve svém vývoji nad bariéru zajištění základních životních potřeb. Ve starověku a středověku bylo sběratelství výsadou vládců a bohaté šlechty. Nyní je tato záliba čím dál tím masovější. Objekty sběratelství mohou být velmi rozličné.

Sběratelství je hlavně zálibou individuální, ale jeho význam pro celou společnost není malý. Někdy je definováno jako hromadění určitých předmětů jednotlivcem. Sběratel ale nejen hromadí artefakty. Předměty svého zájmu také třídí, restauruje a uchovává pro své následníky. Ostatně dávno již existuje i sběratelství institucionální. Všechna stávající muzea mají svůj původ v soukromých sbírkách. Systémový přístup ke sbírkám se vyvíjel postupně. Ještě v 15.století měly sbírky jednotlivých feudálů charakter kabinetu kuriozit, nebo panoptika. Až na přelomu 16. a 17.století došlo k výraznému zlomu. Sbírky začaly být vedeny systematicky. Na našem území se v té době nalézala rozsáhlá rudolfínská sbírka uměleckých předmětů, kde měly drahé kameny a výrobky z nich významný podíl. Relikty této sbírky, rozptýlené během třicetileté války, jsou stálou ozdobou významných světových muzeí. Ve své podstatě je sběratelství přínosem pro národní kulturu. Jak již bylo řečeno, mnohé soukromé sbírky se staly základem rozsáhlé kolekce muzejní. Jen namátkou lze jmenovat profesora Vrbu, jehož kolekce drahých kamenů se stala základem sbírkového fondu Národního muzea v Praze, nebo sbírku MUDr Šolce tvořící základ mineralogické expozice muzea Českého ráje v Turnově.

Sbírání minerálů je zálibou značně rozšířenou. Johan Wolfgang Goethe napsal, že: „sběratelé jsou šťastní lidé“. On sám mezi ně patřil a jeho sbírka minerálů patří mezi ty zajímavé. Orientace sběratelů je velmi rozmanitá. Sbírání drahých kamenů je její součástí. Ostatně ve smyslu sběratelském je pojem drahý kámen podstatně širší než ve smyslu komerčně šperkařském. Sběratelská záliba lidi spojuje. Často se sdružují do zájmových klubů. V případě sběratelů minerálů je ve světě registrována téměř tisícovka zájmových klubů, které vydávají více jak 600 časopisů. Situace v naší republice není statisticky podchycena. Neformálních i registrovaných minerálklubů jsou ale desítky. Problém je ale v tom, že na rozdíl od ostatního světa nemá u nás dosud sběratelství minerálů svou legislativu.

V západní Evropě a severní Americe se pořádají pro sběratele různé akce (gem-fart a gem-tour), které organizují profesionální cestovní kanceláře v dostupných cenových relacích po zajímavých místech, kde se dají hledat a sbírat minerály pod odbornou kontrolou. Zajišťuje se tak nejen jednotlivé výskyty před vyrabováním, ale i ochrana životního prostředí. V ostrém protikladu s touto organizovanou formou jsou ilegální nájezdy některých „našich sběratelů“ na lokality achátů, ametystů, záhněd a vltavínů i dalších nerostů, které končí devastací krajiny. Sběratelství je ušlechtilou zálibou a právě proto je třeba, aby došlo i u nás na tomto poli k takové organizaci, aby mohly být v souladu jak zájmy sběratelů doplnit své sbírkové kolekce, tak i zájem o ochranu životního prostředí. Pomoci zde může i osvětová práce Muzea Českého ráje v Turnově.Autor: Ivan Turnovec | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
křemen,pyrit
křemen,pyrit
Cavnic, Rumunsko

manganokalcit
manganokalcit
důl Stari Trg, Kosovo

sfalerit,bornit
sfalerit,bornit
Baia Sprie, Rumunsko

celestin
celestin
Sakoany, Madagaskar

zub,otodus obliquus
zub,otodus obliquus
Khouribga, Maroko

amonit,phylloceras sp.
amonit,phylloceras sp.
provincie Mahajanga, Madagaskar

aragonit
aragonit

amazonit,koule
amazonit,koule

mookait,srdce
mookait,srdce

čaroit,přívěsek
čaroit,přívěsek

aragonit,hranatý talířek
aragonit,hranatý talířek

ortoceras,obelisk
ortoceras,obelisk

  RockShop.mineral.czobrázek
baryt
baryt
Sidi Ayed, Maroko
manganovesuvián
manganovesuvián
Jeffrey mine, Kanada
aragonit
aragonit
Irhoud, Maroko
dravit
dravit
oblast Gejin, Čína
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)