http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Drevný opál


Drevný opál -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Slovenské opály
Vystavil:
Vlado3111
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133518
Březen127619
Dnes4008
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Slovenské serpentinity - nedoceněné ozdobné materiály
Vydáno dne 01. 01. 2005 (6790 přečtení)

Vedle běžně používaných šperkových kamenů - především minerálů - hledají se stále nové suroviny pro zpestření a oživení trhu. Jednou z netradičních, vzhledově však velmi atraktivních a u nás doposud opomíjených surovin jsou horniny. Ano - horniny. Horniny, které ve starověku i novověku byly používány nejen jako výtečný dekorační a sochařský materiál, nebo velmi kvalitní surovina na výrobu galanterního zboží, ale i jako šperkové kameny.

Největšího uplatnění dosáhly některé druhy mramorů, uplatnily se i serpentinity, porfyry, a další. S řadou hornin majících přinejmenším stejné kvality se můžeme setkat i na území Slovenska. S výjimkou travertinů je zatím jejich využití minimální, a to je škoda. Příkladem může být, opakovaně popisovaný východoslovenský obsidián. V Čechách byl jako šperkový kámen v osumdesátých letech úspěšně využit družstvem umělecké výroby Granát v Turnově (Ďuďa 1976, Illášová a Turnovec 2003). Po rozdělení republiky se u nás jeho zpracováním nikdo nezabývá. V případě serpentinitů, na které chceme upozornit, je situace obdobná.

Na Slovensku je celá řada nalezišt s dokonale vybarvenými a strukturně velmi působivými serpentinity, zejména v oblasti Spišskogemerského rudohoří (např. Banková, Kobeliarovo apod.). Vedle běžných serpentinitů, označovaných v odborné literatuře jako jednotné, lze na některých lokalitách najít, a selektivním sběrem nebo těžbou získat, i zajímavé partie s vyrostlicemi. Jde o efektní materiály, kde ze základní hmoty horniny zelené barvy vystupují buď perleťově lesklé vyrostlice bronzitů, nebo červená zrna granátů. Podobné typy hornin (vyznačující se současně velmi oblíbenou módní zelenou barvou) se ve světě běžně využívají. Zkušenosti z Ruska, Německa, USA, a dalších států, kde jsou tyto horniny k umělecké výrobě úspěšně používány, nás opravňují zařadit slovenské serpentinity k perspektivním surovinám pro galanterní, dárkový i šperkařský průmysl.

Ověřeny jsou i optimální způsoby opracování. Na rozdíl od minerálů je u hornin vhodné využívat je zpracované do větších plochých destiček, nebo kabašonů. Některé vhodné partie serpentinitů lze i tamblerovat. Se vzorky technologicky ověřovanými a zpracovanými v osmdesátých letech minulého století ještě v rámci československého výzkumného úkolu Drahé kameny, je možno se seznámit v košickém muzeu.Autor: Ivan Turnovec | Komentářů: 267 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
křemen
křemen
Baia Sprie, Rumunsko

spessartin
spessartin
důl Wushan, Čína

skutterudit
skutterudit
Bou Azzer, Maroko

ametyst
ametyst
Ametista do Sul, Brazílie

amonit
amonit
Nzala, Maroko

zub,otodus obliquus
zub,otodus obliquus
Khouribga, Maroko

jaspis,koule
jaspis,koule

achát,plátek
achát,plátek

ametyst,náhrdelník
ametyst,náhrdelník

ametyst,přívěsek
ametyst,přívěsek

deska amonit a ortoceras
deska amonit a ortoceras

stolová deska
stolová deska

  RockShop.mineral.czobrázek
arzenopyrit,kalcit
arzenopyrit,kalcit
Yaogangxian, Čína
chabazit
chabazit
Imilchil, Maroko
chabazit
chabazit
Imilchil, Maroko
rodochrozit
rodochrozit
Cavnic, Rumunsko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)