http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Antimonit


Antimonit -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
slovenské šutre
Vystavil:
Vlado311
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133435
Březen127536
Dnes3925
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Vrančický jaspis
Vydáno dne 02. 06. 2007 (8497 přečtení)

Minerály rudních žil mívají často využití ve šperkové výrobě. Krystaly záhnědy či ametystu, ale i čiré kasiterity a sfalerity jsou efektním doplňkovým materiálem vybíraným při těžbě. Na příbramsku, v klasickém rudním revíru ve středních Čechách, se ke krystalovaným formám přiřazovaly partie kolomorfního křemene s přírůstkovými zónami a zajímavou barevností. Je škoda, že po ukončení zdejší těžby polymetalů i uranu, se s těmito materiály setkáváme pouze v soukromých sbírkách.

Chtěl bych na tomto místě připomenout materiál komerčně označovaný jako "Vrančický jaspis". Jde o kolomorfní křemennou hmotu zabarvenou v odstínech žluté, červené a hnědé barvy s jejím nepravidelným střídáním (obr 1). Ložisko Vrančice bývalo v 16. století významným producentem stříbrných rud, předčilo ve své době i březohorský revír. Po vyčerpání stříbra se ukázalo, že zde lze těžit sulfidické polymetalické rudy Pb, Zn a Cu. Šachta Alexandr byla jednou z posledních kde Rudné doly Příbram na konci minulého století ukončily těžbu. Nicméně ještě před ukončením těžby byly odsud cca 2 tuny kolomorfního křemenného materiálu vytěženy pro družstvo Granát Turnov (Turnovec 1985).

Zpracovatelnost této netradiční suroviny se ukázala jako velmi dobrá. Výhodou je její homogenita, přítomnost jen malého množství trhlin a konečně dokonalá leštitelnost. Z hezky zbarvených partií se brousily jak kabašony, tak i tabulkovce a nejrůznější závěsy. Ukázalo se, že je vhodná i pro plastické broušení. V současné době je již většina této suroviny zpracována a šperkový sortiment tuzemských kamenů je o ní ochuzen. I přesto ale stojí za připomenutí. Je totiž příkladem, kdy byla doprovodná surovina, vystupující v alterované zóně rudní žíly Pošepný objevena, alespoň částečně vytěžena a zpracována.

obrázek jaspis z vrancic

Obr. 1 - Ukázka kusového "vrančiského jaspisu" společně s vybroušeným tabulkovcem (foto.Turnovec)

obrázek opracovany jaspis vrancice

Obr. 2 - Detail vybroušeného tabulkovce (foto.Turnovec)

Literatura:
Turnovec I. (1985): První zkušenosti s těžbou tuzemských šperkových surovin. Hornická Příbram, Drahé kameny, s. 16-30, PříbramAutor: Ivan Turnovec | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
křišťál
křišťál
Diamantina, Brazílie

galenit
galenit
důl Krushev, Bulharsko

ferberit,siderit
ferberit,siderit
Panasqueira, Portugalsko

halit
halit
Salar de Uyuni, Bolívie

ortoceras
ortoceras
oblast Erfoud-Rissani, Maroko

amonit,mantelliceras sp.
amonit,mantelliceras sp.
Imouzzer, Maroko

jaspis,hmatka
jaspis,hmatka

lapis
lapis

jantar,náramek
jantar,náramek

onyx,korálky
onyx,korálky

selenit,svícen
selenit,svícen

skulptura amonit
skulptura amonit

  RockShop.mineral.czobrázek
křišťál
křišťál
Rissani, Maroko
kalcit
kalcit
Příbram,
grosulár
grosulár
Imilchil, Maroko
wulfenit
wulfenit
Mibladen, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)