http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Drevný opál


Drevný opál -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Slovenské opály
Vystavil:
Vlado3111
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133492
Březen127593
Dnes3982
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Výprava na acháty po okolí Nové Paky
Vydáno dne 24. 02. 2000 (13193 přečtení)

Výprava byla úspěšná i přes to, že byly již skoro všechny pole zarostlé. Navštívili jsme tyto lokality: Kyje, Železnice, Kněžnice, Libuň, Rovně, Morcinov, atd.. Mezi nejlepší lokality patřily Rovně, Kněžnice, Libuň a Morcinov u křížku. Začali jsme již v sobotu ráno kdy jsme si vytýčili trasu Kyje, Železnice, Kněžnice, Libuň a další byly zarostlé.

Účastníci: Přemysl Hošek, Jan Kutý, Mraveneček a Klokánek


Ilistrační obrázek je přebrán ze stránek města Nová Paka.

Takže začnu Lomem v Kyjích.
Spodní patro nic.
Prostřední patro:
V prostředním patře se vcelku hodně vyskytují dutiny křemenných hmot, čili - křemen, křišťál, záhnědy, ametysty. Dále pak kalcit a jaspis. Mám odtud zajímavé krystaly zánědy, v takové menší dutině.
Horní patro:
Opět trochu dutin s křemenem, ale hlavně spousta malých achátků v mandlovci. Jinak naprosto k nepoužití.

Lokalita Železnice, je dosti vysbíraná, ale dají se najít menší i větší úlomky achátů a chalcedonů u lesa před včelínem. Mám tu zkušenost, že po hodině hledání na této lokalitě najdu jeden opravdu zajímavý kousek a mnoho "nicmoců".

Lokalita Kněžnice, je jednou z mých velmi oblíbených. Nalézají se zde velmi pěkné úlomky achátů a chalcedonů. V dolní části pole se dají nalézt i ametysty. Ale pozor, pole je ohraničeno cedulkami "soukromý pozemek vstup zakázán". Zastavili jsme s autem samozřejmě hned vedle cedule a vyrazili na pole asi po půl hodině přijeli policajti a chtěli po nás po každém 500KČ za přestupek. Po tom co náš kamarád Honza z chráněné krajinné oblasti poznamenal, že viděl močit policistu na chráněnou rostlinu s tím, že po něm chce 1000KČ pokuty se pokutování přeměnilo na upozornění s výstrahou.

Lokalita Libuň. Byla již dosti zarostlá, ale i přesto se daly nalézt nějaké ty acháty a chalcedony. Další lokality byly zarostlé a tak jsme se vrátili do Nové paky kde jsme přečkali noc v DDM.

Neděle byla zasvěcena lokalitě Rovně a okolí. Okolí stálo za prd, takže lokalita Rovně - Hned po příjezdu na lokalitu nás upoutaly krásně zbarvené chalcedony a jejich množství. Bylo to jak v ráji. Dolní pole na rovině obsahovaly prakticky jen tyto krásně zbarvené chalcedony a horní pole které je trochu do kopce, obsahovalo pěkné acháty a křemeny, ale jen velmi zřídka. I když byli tedy opravdu pěkné. Strávili jsme na Rovních asi 5h a nálezů byly tašky. Po té co jsme sešli dolů celí zničení od stálého předklonu a spálených zad, jsme se posilnily v hospůdce v Čisté a vyrazily opět zpět do Nové Paky.

Pondělí mělo nádech vracení se domů, takže plán byl jasný - zastavovat na každém neporostlém poli. Za zmínku stojí pole u Morcinova a to u křížku. Nacházejí se tam velice pěkné acháty které opravdu stojí za to, ale nacházejí se opravdu jen ojediněle. Hlavně tam je hodně ulomených krystalů křemene, křišťálu a ametystu. No a pak jsme již jen jeli zpět do Prahy.

Přílohy: mapa okolí Rovně a mapa okolí Kyje



Autor: Přemysl Hošek | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
amazonit
amazonit
Wenshan, Čína

křemen,křišťál
křemen,křišťál
Khouribga, Maroko

diopsid
diopsid
Araçuaí, Brazílie

aragonit
aragonit
důl Irhoud, Maroko

ježovka,echinolampas sp.
ježovka,echinolampas sp.
Dakhla, Maroko

zub,otodus obliquus
zub,otodus obliquus
Khouribga, Maroko

růženín,pyramida
růženín,pyramida

růženín,leštěný
růženín,leštěný
Minas Gerais, Brazílie

achát,náramek
achát,náramek

obsidián,vrtaný kámen
obsidián,vrtaný kámen

selenit,svícen
selenit,svícen

mramor s fosíliemi,ortoceras
mramor s fosíliemi,ortoceras

  RockShop.mineral.czobrázek
andradit
andradit
Imilchil, Maroko
kalcit
kalcit
Štramberk,
křišťál,goethit
křišťál,goethit
Vysoký Atlas, Maroko
grosulár
grosulár
Imilchil, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)