http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Opál


Opál -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Slovenské opály
Vystavil:
Vlado3111
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133589
Březen127690
Dnes4079
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Vývoj minerálních druhů
Vydáno dne 24. 06. 2001 (5229 přečtení)

Evoluční teorie o vývoji rostlinných a živočišných druhů Charlesa Roberta Darwina je obecně známa a dnes již žádný z odborníků o ní nepochybuje, i když k jejímu primitivně materialistickému výkladu je celá řada výhrad. Méně se však ví o postupném evolučním vývoji minerálních druhů, které tvoří naši planetu a vyskytují se ve sluneční soustavě.V současně době je na Zemi známo, podle různých odhadů kolem 2500 druhů minerálů. Každým rokem se v různých laboratořích světa podaří určit 10 až 30 nových. Strukturní i chemická skladba jednotlivých minerálů je velmi pestrá.

Obecné lze předpokládat, že zákony evolučního vývoje (včetně katastrofickych zvratů) ptati i pro druhy minerální. Jednotlivé minerální asociace, tj. skupiny minerálů vzniklých za podobných podmínek a vyskytujících se společně, se utvářely postupně s vývojem Země jako planety.

Zrod sluneční soustavy před více než pěti miliardami let lze pokládat za prehistorii minerálů. Vlastní proces jejich vývoje který začal po prvotní koncentraci prvků v tzv. protoplanetách před 4,6 miliardy let, lze rozdělit do čtyř základních období: protoplanetární (meteoritové), plášťové (čedičové), korové (granitoidní) a hypergenní, tj. období atmosférické činnosti.

Protoplanetární období

Svědky počátků vývoje minerálních druhů jsou uhlíkaté chondrity. Jde o. meteority tvořeně kondenzací prvotní mlhovinné hmoty. Její diferenciací, převážně působením tepelného slunečnfho zářeníl došlo ke vzniku dalších typů chondritů, meteoritů železných a železokamenných. Dosud nebylo popsáno ze všech meteoritů nalezených na Zemi více než 70 minerálních druhů. Jde vesměs o jednoduché sloučeniny a kovové prvky. Přitom nejčastěji se vyskytuje jen 15 druhů, většinou silikátů - pyroxenů, plagioklasů a olivínu. Ze sirníků je nejběžnější FeS (troilit), z prvků niklové železo (kamacit, tenit a plesit), grafit a síra.

Plášťové období

Počet minerálních druhů se zvyšuje asi na 120 až 150. Minerály mají původ v magmatických procesech, často jsou spojeny se sopečnou činností. Dokonce i část meteoritů, tzv. achondrity, které byly diferencovány více než ostatní druhy, patří k tomuto období. Podle dosavadních znalostí je nyní v této fázi vývoje i náš nejbližší kosmický společník Měsíc. Přes podrobné studium nebylo z měsíčních vzorků dosud popsáno ani sto minerálů. Na Zemi jde o horniny v nejstarších geologických útvarech. Zastoupeny jsou opět nejčastěji jednoduché silikáty, hojné bývají také spinelidy.

Korové období

Je spojeno s procesy vzniku a vývoje zemské kůry, kdy došlo ke gravitačnímu rozdělení hmoty planety. Plášť se zbavil plynu, vytvořila se hydrosféra (moře a oceány) a atmosféra. Na počátku této etapy se objevuje dnes nejběžnější minerá1 křemen a spolu s ním alkalické živce. Při diferenciaci docházelo ke vzniku rudních minerálů. Svým zastoupením představují minerály vyskytující se v tomto období téměř polovinu všech známých druhů.

Hypergenní období

Hydrosféra a atmosféra začaly působit na pevné horniny po vzniku biosféry a s tím spojenými změnami ve složení atmosféry (zvyšování obsahu kyslíku) se začaly ve větší míře vytvářet druhotná minerály obsahující chemicky vázanou vodu např. chlority, illit, kaolinit, montmorillonit, sádrovec, hydroxidy železa a hliníku a celá řada dalších.

Od nejstaršího k nejmladšímu období minerálních druhů postupně přibývá. Zároveň se objevují látky chemicky a strukturně složitější. Na vnějším vzhledu ideálně vyvinutých krystalů se evoluce projevuje zmenšováním symetrie. U vnitřní stavby dochází ke snižování stability sloučenin (při změně teploty či tlaku se látka rozkládá nebo rekrystalizuje). Zde je velmi zajímavá shoda s živými organismy. Také u nich platí, že složitější formy mají menší souměrnost, složitější stavbu a jsou méně odolné vůči vnějším podmínkám.Autor: Ivan Turnovec | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
síra
síra
Mina Conception, Bolívie

pyrit
pyrit
důl Racra Cancha, Peru

vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko

chalcedon,křemen geoda
chalcedon,křemen geoda
Sidi Rahal, Maroko

zub,otodus obliquus
zub,otodus obliquus
Khouribga, Maroko

amonit,discoclymenia sp.
amonit,discoclymenia sp.
Jbel Ouaoufilal, Maroko

malachit,slon
malachit,slon

kalahari jaspis
kalahari jaspis

mookait
mookait

dalmatinit,srdce
dalmatinit,srdce

aragonit,hranatý talířek
aragonit,hranatý talířek

mramor s fosíliemi,kulatý talíř
mramor s fosíliemi,kulatý talíř

  RockShop.mineral.czobrázek
kyanit
kyanit
Minas Gerais, Brazílie
wulfenit
wulfenit
Mibladen, Maroko
mimetit
mimetit
Pingtouling, Čína
aragonit
aragonit
Irhoud, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)