http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Gyrolit


Gyrolit -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
Moje šutry
Vystavil:
oukej
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11133583
Březen127684
Dnes4073
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Známá světová lokalita - marocký Mibladen
Vydáno dne 23. 12. 2000 (5339 přečtení)

Okolí města Midelt je známé několika významnými lokalitami nerostů. Asi nejznámější je Mibladen . V okolí této obce se nalézají opuštěné doly na Pb rudy. Převládající horninou jsou vápence až dolomity. Zrudnění je vázáno na žíly barytu. Ten hojně vytváří i drůzy krystalů. Většinou je růžové až oranžové barvy. Hřebenovitě uspořádané tabulkové krystaly mají velikost do 2 cm.

V barytu je vtroušen kusový štěpný galenit. Při jeho zvětrávání vzniká cerusit, který tvoří hojné krystaly centimetrových rozměrů. Dalším nerostem, který proslavil lokalitu Mibladen je vanadinit. Je nalézán v podobě červených, oranžověčervených nebo hnědých krystalů. Krystaly jsou krátce sloupcovité šestiboké. Ve zdejších dolech se také vyskytuje wulfenit. Většinou tvoří oranžové tenké tabulky.

Uvedené nerosty lze získat především v obci Mibladen od obchodníků. V letošním roce zde byly nabízeny velice hezké až 5 cm velké krystaly cerusitu narostlé na drůzovém byrytu. Nejlepší vzorky vanadinitu byly letos až 1 cm velké červené krystaly na podložce. Také byly nabízeny jednotlivé krystaly o rozměrech až 2 x 1 cm. Velká většina ostatních vzorků však byla horší kvality.

Zajímavé byly i ukázky krystalovaného vanadinitu na goethitu a psilomenanu z lokality Taouz. Poměrně málo byly k vidění vzorky wulfenitu. Nejlepší ukázka byl oranžový tabulkovitý krystal na podložce o rozměrech cca 1,5 x 1cm.

Kromě vzorků z lokality Mibladen byly u místních obchodníků i vzorky z jiných lokalit severního Maroka především z dolu Touissit. Jednalo se především o azurity, malachity, smithsonity a anglezity. V loňském roce nabízené pyromorfity hnědé barvy a pěkné žluté wulfenity se mezi letošními ukázkami nevyskytly. Mezi nejlepší ukázky uvedených nerostů lze v letošním roce zařadit vzorky azuritu s temně modrými až 6cm dlouhými krystaly. Dále potom byly výborné citrónově žluté až 2 cm velké průhledné krystaly anglezitu.

Největší čiré krystaly anglezitu byly až 6 cm dlouhé a 2 cm široké. Stinnou stránkou jsou ovšem stále rostoucí ceny nabízených nerostů. Někteří obchodníci nebo spíše překupníci neváhají za kvalitní vzorek žádat i 1000 DM. Jde především o velké anglezity a azurity. Ceny horších vzorků se pohybují po usmlouvání kolem 20 DM i méně.

Komentář 2007: Ach jo, kdyby to tak bylo i dnes, popisovaný materiál je prakticky nedostupný ... A ceny? Ty už jsou dávno někde úplně jinde.

Na opuštěných štolách v Mibladenu lze i dnes najít svépomocně pěkné ukázky nerostů, i když kvalita není taková jakou nabízejí místní sběrači. Při trošce úsilí lze na barytových žilách ve štolách vysekat pěkné až 2cm velké cerusity nebo přímo hřebenovité drůzy růžového barytu. V letošním roce byly dokonce nalezeny i krystalované vadanity s několika milimetrovými krystaly. Při kutání je však sběratel neustále obtěžován dotěrnými obchodníky, kteří mu lezou doslova pod kladivo a nabízejí vlastní vzorky.Autor: Václav Zemek | Komentářů: 0 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
rodochrozit,řez
rodochrozit,řez
důl Capillitas, Argentina

baryt
baryt
Sidi Ayed, Maroko

pyromorfit
pyromorfit
důl Daoping, Čína

celestin
celestin
Sakoany, Madagaskar

amonit,phylloceras sp.
amonit,phylloceras sp.
provincie Mahajanga, Madagaskar

trilobit,flexicalymene
trilobit,flexicalymene
Jbel Tiskaouine, Maroko

kombarbalit,pyramida
kombarbalit,pyramida

jaspis,srdce
jaspis,srdce

jaspis,přívěsek
jaspis,přívěsek

magnetit,náramek
magnetit,náramek

ametyst,svícen
ametyst,svícen

cedr,dekorativní svícen
cedr,dekorativní svícen

  RockShop.mineral.czobrázek
baryt
baryt
Sidi Ayed, Maroko
erytrín
erytrín
Bou Azzer, Maroko
fluorit
fluorit
Koktokay, Čína
grosulár
grosulár
Imilchil, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)