http://www.mineral.cz - nejstarší CZ/SK stránky plné informací o nerostech a minerálech
 Burzy Inzerce Prodej Poradna Články Download Galerie Databáze Muzeum RockShop Nerosty.cz Dětem LogIn Zobrazit hlavní stránku    TOPlist
  Malý atlas nerostů obrázek
minerál:
  MinColl*Studio obrázek

Vývoj SW pro evidenci sbírky je prakticky dokončen.

  Kalendář obrázek
BURZY DNES
Dnes o žádné burze nevím!
Ty ano? Přidej ji!
BURZY - TĚŠME SE!
14.04.Prešov
22.09.Vyber nebo zadej obec
Něco chybí? Pořadatelé nedodali termín.
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Všechny burzy (2)
VÝSTAVY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
PŘEDNÁŠKY
Víš o nějaké ? Přidej ji !
Kalendář
i pro Vaši stránku
  Z čtenářské galerie obrázek
náhodný obrázek
Achát


Achát -


Kategorie:
Minerály
Galerie:
slovenské šutre
Vystavil:
Vlado311
  Ikonky pro web obrázek
Chceš mít na své stránce některou naši ikonu?

Mineral.cz - specializovaný server s mnoha informacemi ze světa minerálů.
Muzeum - povídání nejen o minerálech a historii jejich dobývání.
RockShop - specializovaný obchod s minerály z celého světa
Použij tento zdrojovy kód.
  Návštěvnost obrázek
Celkem11126276
Březen120377
Dnes846
IP:
  Vyhledávání obrázek
Google

www mineral.cz
  Autorská práva obrázek

Tyto stránky jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona. Práva k jednotlivým příspěvkům či obrázkům patří jejich autorům nebo provozovateli tohoto serveru.

Rotující logo serveru.
minera.cz odrážka Zvláštní drahokam TANZANIT
Vydáno dne 25. 10. 2003 (14406 přečtení)Byl objeven náhodou indickým krejčím Manuelem ďSouzou v roce 1967v Tanzánii, nedaleko domorodého masaiského městečka Arusha, jihozápadně od Kilimandžára. Nález vzbudil v letech 1967 až 1969 mimořádný zájem světové veřejnosti, protože se nějakou dobu nevědělo čím vlastně ten modrý minerál je. V senzacechtivých bulvárních časopisech té doby se psalo o „modrém pokladu Afriky" a hledalo se jeho jméno.

Nakonec byl pojmenován podle země, v níž byl nalezen - tanzanit. Toto jméno mu přiřkla slavná newyorská klenotnická firma Tiffany. Ta také vyráběla první šperky s touto mineralogickou raritou a na prodeji těchto krásných kamenů měla mimořádný zájem.

Z prvních článků, doprovázených bohatými obrazovými přílohami, které se ve velkém počtu objevily v nejrůznějších světových časopisech, se zdálo, že jde o poměrně bohaté naleziště těchto krásně modrých krystalů, podobných safíru. Dost dlouho však nebylo známo, o jaký nerost jde. Po prvních nepřesných určeních byl tanzanit krátce pokládán za cordierit a posléze za dumortierit. Exaktně ho určili až vědečtí pracovníci Německé společnosti pro drahé kameny v Idaru Obersteinu (NSR), kam byl dovážen k broušení. Bylo zjištěno, že tanzanit je v podstatě odrůdou, jinak poměrně běžného horninotvorného nerostu zoisitu, složitého zásaditého křemičitanu hlinitovápenatého. Modré zbarvení, jehož sytost se ještě zvyšuje vypalováním, je způsobeno značným množstvím příměsí stroncia ve strukturní mřížce, to je také odlišnost od horninotvorných i šperkově využívaných zoisitů. Není sice důvod pokládat tanzanit za nový nerost v pravém slova smyslu, nicméně jde o kámen velmi zajímavý. Modrá odrůda zoisitu nebyla známá, ani předpokládaná. I když zoisit barvy růžové, nazývaný thulit se ve špercích objevuje.

Podrobným studiem tanzanitu se zabývali zejména v mineralogickém ústavu univerzity v Heidelbergu. Zjišťovali zde všechny jeho chemické i fyzikální vlastnosti. Kromě již zmíněného vysokého obsahu stroncia byl zjištěn i nízký obsah železa. Bylo stanoveno, že jeho indexy lomu jsou nižší než u normálního zoisitu. I tak však jde o indexy vysoké, blížící se korundu, což přispívá k jeho drahokamové kvalitě, stejně jako další optická vlastnost, kterou je vysoký dvojlom. Při pohledu z různých stran mění tanzanit svou barvu.

Největší dosud nalezený tanzanit vážil 126 karátů a byl odhadnut na 100 000 marek. Nejkrásnější tanzanitový šperk získala americká filmová hvězda Elizabeth Taylorová Je to náhrdelník s pěti velkými tanzanitovými stupňově vybroušenými kameny. Modrý zoisit — tanzanit se tedy ihned dostal mezi význačné drahé kameny a jako takový byl hodnocen. Cena broušených kamenů se, v drahokamovém obchodním centru Idaru Obersteinu, na počátku sedmdesátých let minulého století, pohybovala podle kvality a velikosti. U tmavých mezi 400 až 800 markami za karát (0,1 gr). U světlých kamenů to bylo mezi 40 až 50 markami za karát Časem si klenotníci povšimli některých nevýhodných vlastností tohoto kamene. Má tvrdost jako křemen a štěpný. Jeho cena začala zřetelně klesat. Ke zvratu došlo, když se rozšířila zpráva, že ložisko je téměř vyčerpané. V současné době ceny tanzanitu opět výrazně stoupají.Autor: Ivan Turnovec | Komentářů: 1 | Okomentovat | odeslat informační mail vytisknout článek

  Internetové obchody obrázek
Náhodný výběr zboží z nabídky internetových obchodů.
  NEROSTY.CZobrázek
křišťál
křišťál
Etvasgit, Maroko

hematit,křišťál
hematit,křišťál
důl Lechang, Čína

vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko

vanadinit
vanadinit
Mibladen, Maroko

zub,otodus obliquus
zub,otodus obliquus
Khouribga, Maroko

amonit,phylloceras sp.
amonit,phylloceras sp.
provincie Mahajanga, Madagaskar

unakit,vejce
unakit,vejce

záhněda,hmatka
záhněda,hmatka

rubelit, verdelit,náhrdelník sekaný
rubelit, verdelit,náhrdelník sekaný

dalmatinit
dalmatinit

aragonit,hranatý talířek
aragonit,hranatý talířek

achát
achát
Salto do Jacuí, Brazílie

  RockShop.mineral.czobrázek
achát
achát
Minas Gerais, Brazílie
grosulár
grosulár
Imilchil, Maroko
pyrit
pyrit
Guizhou, Čína
heulandit
heulandit
Imilchil, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
mlž, blíže neurčeno
mlž, blíže neurčeno
Sahara, Maroko
  Zdař bůh! obrázek
Přihlaš se / Login

Registrovaní návštěvníci smí vytvářet a spravovat obrazové vlastní galerie fotografií a mohou jim být zasílány informace o nových článcích.

Návštěvní kniha

Ankety

Pár slov o těchto stránkách

MINERAL.CZ je informační server nebo chcete-li "mineralogický portál" věnovaný všem, kteří stejně jako já podlehnuli třpytivé kráse kamenných pokladů matičky Přirody. První verze stránek vznikla na konci roku 1998, od roku 1999 jsou již provozovány na vlastní doméně. Najdete zde rozsáhlé databáze (známé minerály, termíny burz, zajímavé stráky ...), dobře fugující inzerci, diskusní stránky, mírně mrtvý chat, dnes již nekompletní rejstřík článků z časopisu Minerál, originální příspěvky a spoustu dalších informací.

Web byl od počátku koncipován jako prostor, otevřený aktivitám širokého okruhu sběratelů a tomu odpovídá i jeho obsah. Bez Vašich příspěvků budou tyto stránky chudé, pomozte mi s jejich zaplněním (to je apel hlavně na starší a zkušenější sběratele, kteří mají těm začínajícím jistě co říct)! Provozovatelům podobných stránek nabízím umístění jejich stránek do prostoru domény MINERAL.CZ zdarma. Vaše dotazy, připomínky a hlavně příspěvky posílejte na adresu .

Tyto stránky nepatří vydavatelům časopisu Minerál. Kontakt na vydavatele hledejte na této stránce: http://www.casopis-mineral.cz Odkaz je nutno zkopírovat do příkazového řádku prohlížeče.


Provozovatelem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz ©1999- 2018  Jiří Drašnar validated by html validator (based on tidy)