Výprava byla úspěšná i přes to, že byly již skoro všechny pole zarostlé. Navštívili jsme tyto lokality: Kyje, Železnice, Kněžnice, Libuň, Rovně, Morcinov, atd.. Mezi nejlepší lokality patřily Rovně, Kněžnice, Libuň a Morcinov u křížku. Začali jsme již v sobotu ráno kdy jsme si vytýčili trasu Kyje, Železnice, Kněžnice, Libuň a další byly zarostlé.

Účastníci: Přemysl Hošek , Jan Kutý, Mraveneček a Klokánek


Ilistrační obrázek je přebrán ze stránek města Nová Paka.

Takže začnu Lomem v Kyjích .
Spodní patro nic.
Prostřední patro:
V prostředním patře se vcelku hodně vyskytují dutiny křemenných hmot, čili - křemen, křišťál, záhnědy, ametysty. Dále pak kalcit a jaspis. Mám odtud zajímavé krystaly zánědy, v takové menší dutině.
Horní patro:
Opět trochu dutin s křemenem, ale hlavně spousta malých achátků v mandlovci. Jinak naprosto k nepoužití.

Lokalita Železnice , je dosti vysbíraná, ale dají se najít menší i větší úlomky achátů a chalcedonů u lesa před včelínem. Mám tu zkušenost, že po hodině hledání na této lokalitě najdu jeden opravdu zajímavý kousek a mnoho "nicmoců".

Lokalita Kněžnice , je jednou z mých velmi oblíbených. Nalézají se zde velmi pěkné úlomky achátů a chalcedonů. V dolní části pole se dají nalézt i ametysty. Ale pozor, pole je ohraničeno cedulkami "soukromý pozemek vstup zakázán". Zastavili jsme s autem samozřejmě hned vedle cedule a vyrazili na pole asi po půl hodině přijeli policajti a chtěli po nás po každém 500KČ za přestupek. Po tom co náš kamarád Honza z chráněné krajinné oblasti poznamenal, že viděl močit policistu na chráněnou rostlinu s tím, že po něm chce 1000KČ pokuty se pokutování přeměnilo na upozornění s výstrahou.

Lokalita Libuň . Byla již dosti zarostlá, ale i přesto se daly nalézt nějaké ty acháty a chalcedony. Další lokality byly zarostlé a tak jsme se vrátili do Nové paky kde jsme přečkali noc v DDM.

Neděle byla zasvěcena lokalitě Rovně a okolí. Okolí stálo za prd, takže lokalita Rovně - Hned po příjezdu na lokalitu nás upoutaly krásně zbarvené chalcedony a jejich množství. Bylo to jak v ráji. Dolní pole na rovině obsahovaly prakticky jen tyto krásně zbarvené chalcedony a horní pole které je trochu do kopce, obsahovalo pěkné acháty a křemeny, ale jen velmi zřídka. I když byli tedy opravdu pěkné. Strávili jsme na Rovních asi 5h a nálezů byly tašky. Po té co jsme sešli dolů celí zničení od stálého předklonu a spálených zad, jsme se posilnily v hospůdce v Čisté a vyrazily opět zpět do Nové Paky.

Pondělí mělo nádech vracení se domů, takže plán byl jasný - zastavovat na každém neporostlém poli. Za zmínku stojí pole u Morcinova a to u křížku. Nacházejí se tam velice pěkné acháty které opravdu stojí za to, ale nacházejí se opravdu jen ojediněle. Hlavně tam je hodně ulomených krystalů křemene, křišťálu a ametystu. No a pak jsme již jen jeli zpět do Prahy.

Přílohy: mapa okolí Rovně a mapa okolí Kyje

Reklama

MINERÁL.CZ
©1999-2018 mineral.cz & autoři příspěvků

Pro aktivaci košíku musíte zadat svůj email