Mezi mykology a praktickými houbaři se již delší dobu diskutuje o zařazení a pojmenování nového, stále častěji se vyskytujícího objektu, nalézaného na obvyklých houbařských lokalitách. Předběžně byl objekt pojmenován – dosud neschváleným – názvem “boletus exkrementis”. Český název dosud nemá. Místní názvy (např. “podpapírník”) se dosud nevžily. Podle mého názoru se však nejedná o “nezelenou stébelkatou rostlinu výtrusnou” (cit.: Albert Pilát, Naše rostliny, 1962), nýbrž jednoznačně o minerál HOVELIN. Doporučuji proto na konferenci pozvat také zástupce mykologické společnosti za účelem vzájemného objasnění sporného fenoménu.

K objasnění názvu minerálu hovelin připojuji následující: Při návštěvě mnoha mineralogických, v literatuře uvedených lokalit, zejména zcela vybraných, často zdevastovaných, je slyšet výroky kolegů: “Zde už je pouze hovelin!” Po nahlédnutí do odborné literatury (Václav Machek: Etymologický slovník jazyka českého, 1971, str. 181) jsem se dočetl: hovno, vulg. též místo záporného “nic, nikoli”.Takže souvislost je zřejmá.


Ilustrační obrázek převzat z http://www.hovno.ondrs.com

Poznámka: Jmenovaný autor příspěvku oslaví 22. června v plné svěžesti kulaté životní výročí 70 let! Přejeme mu srdečně vše nejlepší, hlavně pevné zdraví (jež při suchém, prašném způsobu broušení - o němž po přežití oslav slíbil pro čtenáře mineral.cz napsat článek - bude obzvlášť potřebovat) a ať svým traboškem z Českého ráje odveze ještě mnoho dalších metráků drahého kamení, zejména svých zamilovaných jaspisů a achátů!

Reklama

MINERÁL.CZ
©1999-2018 mineral.cz & autoři příspěvků

Pro aktivaci košíku musíte zadat svůj email