můžete vidět nejen v cizině – třeba jako mozaiku pietre - dure v italských kostelích. Budete-li mít cestu na severní Moravu, konkrétně po trase z Rožnova pod Radhoštěm (jeho dřevěný skanzen je po Pražském hradu údajně druhou nejnavštěvovanější památkou v ČR) do Valašského Meziříčí event. opačně, určitě nezapomeňte z hlavní silnice odbočit přes koleje do obce Zubří, na křižovatce v obci pak vpravo kolem autobusové zastávky na Staré Zubří, kde se před vámi asi po 3 km jízdy ukáže na kopečku nová kaple.

I zvenku uvidíte v horní části budovy (uvnitř je to ve výši dřevěného ochozu) zvláštní, neprůhledná okna tvaru gotického oblouku (oblouky se to mimochodem uvnitř doslova hemží, nicméně k takovýmto stavbám to jaksi už od nejstarších dob neodmyslitelně patří), výšky okolo 1,2 m x nejv. šířka cca 0,6 m, celá z jednoho řezu minerálu. Krása oken teprve vynikne, podaří-li se vám dostat i dovnitř, nejlépe za slunečného dne, kdy průchod slunečních paprsků skrze ně do této svatyně ve vás zcela jistě zanechá také velice nevšední, působivý zážitek.

Prý desky minerálu na okna daroval nějaký krajan z Itálie a vypadá to jako mramor (ale ne bílý cararský, spíše béžovohnědý travertin, s kresbou trochu jako říznutý karlovarský vřídlovec). Obětní stůl i ambon jsou z pískovce s vytesanými symboly kříže, nad svatostánkem s kamennou kruhovitou deskou z patrně červené ruly je nad klenbou zabudováno větší množství tromlovaných kamenů velikosti dětské pěsti (tygří oko, křišťál, růženín, ametyst aj.). Opravdu to stojí za vidění!

Navíc mne těší, že autorem této bezesporu neobvyklé stavby je můj přítel, ing. arch. Marek Štěpán, pocházející z Frýdku-Místku a nyní žijící v Brně.

Reklama

MINERÁL.CZ
©1999-2018 mineral.cz & autoři příspěvků

Pro aktivaci košíku musíte zadat svůj email