Maroš Barok - Vojtech Tichý (2002): Drahé a ozdobné kamene Slovenskej republiky. Vydalo Gemgeo Bojnice. Publikace má 98 stran a čtyři tabule barevných fotografií. Vyšla, jak je uvedeno u obsahu, díky osobní podpoře presidenta Dr. Rudolfa Šustera.

Po úvodu a stručném přehledu historie využití drahých kamenů, je uvedena základní gemologická klasifikace (ne příliš přesná). Dále pak přesnější genetická klasifikace výskytů drahých kamenů (podle Rudolfa Ďudi). Přehledné je zde tabulkové zpracování slovenských surovin. V hlavní části publikace - Systematickém přehledu surovin, popisují autoři jednotlivé druhy. Přehled je poměrně kompletní, i když ne zcela vyvážený. Více pozornosti by si zasloužily některé dekoračně efektní materiály jako je obsidián nebo silicity.

Na škodu je, že text byl doplněn jen ne příliš kvalitními černobílými fotografiemi. Totéž platí i pro dvě strany s celkem čtyřiadvaceti barevnými fotografiemi, ani jejich výběr nebyl nejšťastnější. Vady ale nesnižují informační kvalitu a publikace určitě poslouží jako vodítko dalším zájemcům o problematiku šperkových a ozdobných kamenů Slovenska.

Předpokládám, že v našich obchodech se asi běžně vyskytovat nebude, nicméně lze si jí objednat na adrese GEMGEO, Športová 22, 97201 Bojnice, Slovensko, nebo přes internet e-mail mbarok@pobox.sk . Pozornost našich geologů a sběratelů si zaslouží. V každém případě jde o publikaci, jaká u nás v Čechách dosud chybí.

Reklama

MINERÁL.CZ
©1999-2018 mineral.cz & autoři příspěvků

Pro aktivaci košíku musíte zadat svůj email