Valné shromáždění OSN se v únoru 2002, svou rezolucí č. 56/263, připojilo ke snaze označované jako Kimberleyský proces. Jde o proces celosvětové certifikace diamantů, což by mělo zabránit nelegálnímu obchodování s tzv. "krvavými diamanty". Došlo k dohodě mezi diamantovým průmyslem (zastoupeným sice jen částí těžebních podniků, ale prakticky všemi významnějšími zpracovateli), národními vládami členy OSN a organizacemi na obranu lidských práv. Letos v dubnu se k tomuto procesu přihlásila, prostřednictvím senátu, i vláda USA. Bylo by žádoucí, aby stejně reagovaly všechny demokratické státy světa a tedy i Česká republika.

Nelegálními obchody s diamanty se financují mnohá válečná dobrodružství a teroristické akce vzbouřenců v Africe (Sierra Leone, Libérie, Kongu, Angole a dalších). Je smutné že dosud není problém "krvavé diamanty" z Angoly, označované také jako konfliktní, legalizovat prostřednictvím zkorumpovaných úředníků. Ministerští úředníci Zambie vydávají (za příslušný poplatek) povolení k vývozu diamantů ze země. Při tom Zambie žádná těžená ložiska diamantů nemá. Papír s několika razítky se nicméně bere za doklad o jejich legitimním nabytí.

Evropské centrum diamantového obchodu, Antverpamy počínaje, nemělo dosud možnost nelegálním obchodům účinně bránit. Při natáčení filmu KRVAVÉ DIAMANTY (jde o dánský dokumentární film, který vznikl v roce 2002), potvrdili jeho autorům někteří antverpští obchodníci, že spolupracovníci Al-Kajdy se na blokování svých bankovních kont připravili již před teroristickou akcí z 11. září 2001, když nakoupili v Belgii značné množství diamantů. Ostatně právě to, je důvodem, proč se 2. dubna 2003 ke Kimberleyjskému procesu Spojené státy přihlásily. Film měl českou premieru v Praze v rámci filmového festivalu JEDEN SVĚT pořádaného společností Člověk v neděli 13. dubna v Praze.

Při certifikaci diamantů jde ale jen o první krok. Také obchod s dalšími drahými kameny, smaragdy, rubíny a safíry je často zdrojem financí pro nejrůznější teroristy. Kameny jsou pašovány do Evropy a USA. Používá se jich k praní špinavých peněz a nejrůznějším podvodům. Nejen že jsou zdrojové země připravovány o finanční prostředky na které by měly nárok, ale často jsou peníze z podivných transakcí používány právě pro destabilizaci těchto zemí. Je žádoucí přihlásit se nejen k certifikaci celé produkce diamantů, ale i dalších surových a vybroušených kamenů. Nepochopitelně se v postkomunistických zemích proti Kimberleyskému procesu staví odmítavě někteří brusiči. Na štěstí není mnoho těch, kteří upřednostňují osobní zisk nad právem na život obyvatel v rizikových oblastech. Ostatně rozhodnutí Rakousko-uherského mocnářství o povinném puncování výrobků z drahých kovů, se nepoctivým zlatníkům také nelíbilo, nicméně čas prokázal, že jde nejen o ochranu státních daní, ale i zákazníků.

RNDr. Ivan Turnovec

Reklama

MINERÁL.CZ
©1999-2018 mineral.cz & autoři příspěvků

Pro aktivaci košíku musíte zadat svůj email