Je tady podzim, nastal čas kopání na polích a tím pádem nastává vhodná chvíle pro připomenutí základních pravidel které je při této činnosti dobré dodržovat. O tom proč je doržování těchto pravidel důležité se dočtete v připravovaném článku o rizicích sběru minerálů. Ve zkratce lze říci, že proto, abychom si ještě někdy měli kde a čím kopnout. Právě pro nedodržování těchto pravidel znám mnoho míst kde už si dnes nikdo ani neškrtne a každý, kdo se objeví třebas jen s kládívečkem - pindítkem - je považován za třídního nepřítele.

Ke kopání je zapotřebí mít povolení majitele a uživatele pozemku. To je ovšem často nesnadné získat už jenom z toho důvodu, že velké lány jsou složeny z malých políček a jejich hranice nejsou nijak označeny (proč taky?). V praxi se toto pravidlo příliš nedodržuje a proto je zapotřebí alespoň důsledně dodržovat ty další.

Výkopové práce je nutné provádět vždy až po provedené sklizni. Výkop (a to i dobře zahrnutý) uprostřed nesklizeného obilí je netolerovatelný!

Vrchních 20 - 30 cm ornice (úrodná vrstva hlíny) je potřeba uložit na hromadu odděleně od další, hlouběji uložené zeminy a při zahrnování ji zase naházet do díry až nakonec.

Další materiál z výkopu je dobré třídit na další dvě oddělené hromady - šutry a hlínu.

obrázek výkop - vykopáno

Ornice vzadu, jalovina vpravo

Výkop se musí vždycky zaházet. Otevřená díra oprostřed pole (třeba i když máš v plánu se za pár dní vrátit) je ještě o něco horší než výkop uprostřed nesklizeného nebo osetého pole! Nejhorší kombinací je nezaházený výkop uprostřed nesklizeného pole. Znám z doslechu několik případů zničené zemědělské techniky v důsledku pádu do nezahrnuté díry uprostřed kukuřice atd. ... Díky takovým "takysběratelům" je na některých místech absolutní a neodvolatelný zákaz kopání.

obrázek výkop - zahazování

Jalovina je zase v díře

Při zahrnování výkopu je potřeba na dno naházet nejdřív šutry, prosypat je hlínou a vše poctivě utemovat, ušlapat a udusat. Poté naházet další vrstvu zeminy a zase udusat a tak pořád dokola. V každé vykopané díře se stejně bude držet voda a úroda na daném místě bude v příštích letech o něco opožděnější a slabší ale z díry by se neměla stát bažina!

Ornice patří vždy navrch! I když to vypadá, že vykopané hlíny je vždy víc a do díry se všechna nevejde není tomu tak. Není na závadu, když je na místě výkopu malý kopeček. Po deštích a zimě vše slehne.

obrázek výkop - zahrnuto

A je uklizeno

Je ještě jedno pravidlo na které bych málem zapoměl a to pravidlo ekologické. Do výkopu nepatří plastové lahve, igeliky a další podobné smetí. Proč snad není nutné vysvětlovat ...

V článku je použito několik ilustračních fotografií z provádění průzkumu na jedné z lokalit z letošního posledního letního víkendu. I když se po prvních nálezech typu "Maj mě!" vydatnost lokality nepotvrdila a žíla se vytratila (nejlepší nalezené kousky jsou na následující fotografii), posloužila tato akce alespoň jako ukázka správně zaházeného výkopu (:-)) Snad někdy příště ...

obrázek nálezy

Jirka Drašnar

Reklama

MINERÁL.CZ
©1999-2018 mineral.cz & autoři příspěvků

Pro aktivaci košíku musíte zadat svůj email