Nasavrky
Příznivci jízdy na kole a geologie mohou vyjet na novou geologickou naučnou cyklotrasu v Železných horách. "Zbývá nám sice ještě usadit dvě tabule. Na stezku se dá ale vyrazit i bez nich," řekl vedoucí Správy CHKO Železné hory v Nasavrkách František Bárta.

Šestapadesátikilometrová trasa začíná v Hlinsku, kam se mohou cyklisté dopravit i s koly vlakem, její tvůrci ji nazvali slovem Magma. To je ~kratka pojmu Malebný geologický maglajz. Vede přes Matulovy lomy u Srní, Horní Bradlo, Nasavrky, Křižanovickou přehradu, Lukavici, Škrovád a Rabštejnskou Lhotu do Chrudimi. Je na ní osm zastávek, které cyklisty seznamují s geologickými zajímavostmi či způsobem těžby nerostů. "Pokud vím, je to jediná naučná cyklotrasa zaměřená na geologii v České republice. Kola jako dopravní prostředek jsme zvolili proto, že kvůli vzdálenosti mezi jednotlivými zastávkami by šla jen obtížně urazit pěšky. Navíc je cyklistika stále populárnější," řekl Bárta.

Podle něj je nová cyklostezka na trekových a horských kolech sjízdná i v zimě. "Pokud o ní bude mezi cyklisty zájem, máme připravené další dvě trasy.

MFDNES 3.1.2005(vid)

Reklama

MINERÁL.CZ
©1999-2018 mineral.cz & autoři příspěvků

Pro aktivaci košíku musíte zadat svůj email