Podzimní mnichovské mineralogické dny byly opět jako tradičně velkým svátkem německých a evropských sběratelů a určitě návštěvníky nezklamaly. Organizátoři si tentokrát předsevzali připravit potěšení v podobě ústřední tématické výstavy zejména sběratelům a obdivovatelům klasických achátů a vybrali určitě jedny z nejlepších dostupných vzorků z celého světa. Množství vzorků bylo poměrně rozsáhlé, vitríny byly upraveny zčásti klasickým způsobem ale místy i velmi nápaditě a netradičně.

obrázek argentinské acháty

Argentinské acháty

obrázek australské acháty

Australské acháty

Ukázky achátů z Mexika, Patagonie, Austrálie, USA a samozřejmě z Německa i dalších vyhlášených oblastí mohly být pro méně připravené a nezkušené návštěvníky snad až šokující. Bohužel naše sběratele naopak jistě nepotěšilo, v jak nepatrném rozsahu byly prezentovány české acháty. Pár vzorků křemenných žil z Horní Halže určitě zaujalo, ale achátů z melafyrových výlevů v Podkrkonoší bylo zoufale málo. V této prvotřídní světové kolekci podobně chyběly ukázky například ze Středního Východu nebo Mongolska. Naopak tu bylo možné objevit poněkud méně zajímavé ukázky z Bulharska a jiných ne tak známých oblastí. Stejně tak si jistě pozorný fanoušek těchto drahých kamenů musel povšimnout místy až dost nekvalitního zpracování některých jinak vynikajících vzorků ze světových nalezišť. Přesto ústřední výstava byla velkým zážitkem pro tisíce spokojených návštěvníků.

obrázek maroko

Marocké acháty

obrázek achát kerouchen

Kerouchen Maroko

Další expozice na letošní mnichovské burze byly povětšinou opakováním toho, co lze vidět téměř pokaždé - obrovské množství minerálů a fosilií, drahých kamenů i kamenné bižuterie z celého světa, spoustu odborné i populárně naučné literatury, nářadí, nástroje i přístroje a další vybavení pro sběratele a odborníky, stejně tak jako lastury a ulity měkkýšů a další přírodniny, které naštěstí na stolech vystavovatelů nepřevažovaly. Přibývá zajímavých ukázek čínských nerostů, tradičně jsou zastoupeni obchodníci z Maroka ale i třeba Ruska, Polska a Rumunska a nakonec i od nás.

obrázek zkamenělá dřeva

obrázek návštěvníci

Zkamenělá dřeva

Smutným faktem však zůstává, že ceny kvalitních vzorků na mnichovské burze rok od roku rychle rostou a místy dosahují až neskutečných hodnot, takže není jednoduché přivézt si z této přehlídky přesně to, co si natěšený sběratel představuje. To se samozřejmě týká zejména atraktivních a nápadných nerostů nebo sběatelských a mineralogických rarit. Nicméně i to lze zčásti chápat, pokud si uvědomíme o jak gigantickou a nákladnou akci se jedná.

obrázek antimonit

Antimonit, Čína, 50 cm vzoreček

Snad jen si lze přát, aby tento trend dorazil na naše setkání mineralogů co nejpozději a naopak převažovala kvalita a vkus nad komercí.

Vlastislav Vlačiha

Reklama

MINERÁL.CZ
©1999-2018 mineral.cz & autoři příspěvků

Pro aktivaci košíku musíte zadat svůj email