Britské království má letos důvod k oslavám. Královna Alžběta II. oslavila kulaté narozeniny. Obdržela mnohem více darů, i oficiálních, než obvykle. Při té příležitosti si dovolím připomenout zajímavý dar, který dostala před deseti lety v České republice. Jde o granátový šperk, inspirovaný soupravou Ulriky Levetzow, britské panovnici byl předán u příležitosti její návštěvy města Brna v roce 1996.

Na níže zobrazeném obrázku je předávání soupravy Alžbětě II. v Brně za přítomnosti presidenta republiky Václava Havla a tehdejší primátorky Dagmar Lastovecké.

obrázek brno 1996

Vlastní souprava je na dalším obrázku. Soupravu tvoří náhrdelník, náramek, brož a náušnice. Vyrobena byla z osmnáctikarátového zlata a českých granátů. Její stručný popis, včetně kresleného návrhu, od nejpovolanějšího, mistra uměleckých řemesel Jiřího Urbana, jejího návrháře i realizátora, je uveden ve sborníku vydaném při příležitosti odborného semináře věnovaného právě českým granátům v roce 1997 muzeem Českého ráje v Turnově (Urban 1997). Středové české granáty jsou vybroušeny do tvaru routy o průměru 6,8 – 7,0 mm. Broušeny byly v dílně Josefa Ježka z Vestce pod Kozákovem. Celkem bylo na soupravu použito 1280 českých granátů.

obrázek dar - šperk

Souprava je skutečně reprezentativním výrobkem turnovské šperkové školy. Zlatnický mistr Jiří Urban je v současné době jedním z nemnoha výtvarníků, kteří se mohou pochlubit svými realizovanými návrhy zaujímajícími významné místo v reprezentaci současné klenotnické výroby v Čechách, k prezentaci jeho prací se ještě někdy vrátíme.

Na tomto místě jen upozorníme, že od letošního roku přibyla k turnovským zlatnickým prodejnám i prodejna zásobovaná šperky pocházejícími z Atelieru Jiřího Urbana.Nalézá se v Sobotecké ulici a provozuje jí manželka mistra Urbana paní Urbanová. Všem návštěvníkům Turnova zajímajícím se o šperky lze návštěvu její prodejny se skromným názvem ZLATNICTVÍ doporučit. Můžete zde totiž koupit unikátní šperky podle Urbanových návrhů.

Reklama

MINERÁL.CZ
©1999-2018 mineral.cz & autoři příspěvků

Pro aktivaci košíku musíte zadat svůj email