Burza se uskutečnila v sobotu 25. listopadu. Pro veřejnost bylo otevřeno od 9:00 do 16"00 hod. Jednalo se v pořadí už o 17 akci (burza je pořádána dvakrát do roka) za účasti asi šedesáti vystavovatelů z ČR, ale i ze Slovenska, Polska a Maďarska. Hlavním organizátorem je paní Oldřiška Mačalíková ze společnosti Kongresové centrum Brno a.s.

Jak již název pořádající společnosti napovídá burza se koná v budově Kongresového centra (2 poschodí) na Výstavišti Brno. Výstavní prostory jsou pěkné a prostorné. K dispozici pro vystavovatele je nákladní výtah a několik vozíků (zde by stálo za úvahu zvýšení jejich počtů). Vedle budovy se nalézá i prostorné parkoviště. Výstavní materiál se nechá složit u vchodu do budovy na vozík a výtahem (k dispozici jsou dva) odtransportovat do poschodí až k výstavním plochám. V tomto směru patří brněnská burza k nejlépe zařízeným. Pokud je na výstavišti ještě jiná akce, platí se parkovné (letos na jaře to bylo 150 Kč/den na podzim zdarma). Co se týče cen výstavních ploch patří brněnská burza k těm dražším (1 plocha 0,6m2/280 Kč bez DPH). Na druhou stranu je však třeba podotknout, že vystavovatelé za to dostávají kvalitní servis a organizátoři se jim snaží vyjít maximálně vstříc. Na stejném poschodí, kde se koná burza, je i občerstvení a toalety. Burza je dobře propagovaná a za dobu konání se již zažila, což se odráží na velmi slušné návštěvnosti. Letos přišlo více jak 1000 návštěvníků (na jarní burze cca 1500). Místo konání je pro návštěvníky dobře dostupné jak osobním vozem tak MHD(hned vedle vchodu se nalézá zastávka).

Z vystavovaných materiálů převládaly „šmuky“ nad minerály (asi v poměru 60:40). Kvalita vystavovaných nerostů pak byla spíše průměrná. K vidění bylo několik slušných ukázek z Číny, Maroka a Rumunska, jako i na jiných burzách u nás, takže to nebudu více rozebírat. Téměř novinkou (zaznamenal jsem je už na podzimní burze v Tišnově) byly ukázky jehlicovitých milleritů z dolu Staříč u Ostravy. Některé z nabízených vzorků byly vskutku kvalitní, srovnatelné se staršími vzorky z Kladna. „Kvalitní“ale byly i ceny (slušnější ukázky od 2000,- Kč). Je-li to málo nebo hodně nechám na posouzení čtenářům. Nemilým překvapením pro sběratele je téměř absence kvalitních ukázek z pegmatitových lokalit Českomoravské vysočiny.

Brněnská burza v Kongresovém centru je zdařmlou akcí v hezkých prostorách s dobrou organizací a s nadprůměrnou návštěvností. Co trochu zamrzí je menší účast sběratelů minerálů. Můžeme jen doufat, že v budoucnu se toto snad jediné negativum brněnské burzy změní k lepšímu.

Kvalita vystavovaných vzorků: ***--
Organizace/propagace: *****
Návštěvnost: ****-
Počet vystavovatelů: ****-
Podíl minerály/šmuky: **---
Prostory a dostupnost: *****


Václav Zemek, Domašín

Reklama

MINERÁL.CZ
©1999-2018 mineral.cz & autoři příspěvků

Pro aktivaci košíku musíte zadat svůj email