Poslední víkend v dubnu (rok 2007) jsem navštívil dnes již málo známou lokalitu Libná. Ikdyž tato oblast již nepatří do Podkrkonoší, i tak jsem se dlouho nerozmýšlel, a jel si ověřit zajímavé paleontologické nálezy v soustavě místních lomů. Významné jsou především fosilní mlži. Tato lokalita má i důležitý stratigrafický význam. Jedná se o významný pozůstatek křídového moře.

obrázek křída

obrázek mapa

Nálezy byly provedeny v současné době již posledním činném lomu těžící jemnozrnný pískovec s limonitickým tmelem a s glaukonitickou příměsí. Stáří usazenin je svrchní křída, což jsou mladší druhohory, zhruba 100 - 70 mil. let. Cestu do těchto míst jsem plánoval již od října roku 2006, jelikož nebyla žádná možnost se tam dostat, musel jsem jet až nyní.

Celkově obec Libná je velmi zajímavá. Jedná se o vesnici zcela srovnanou se zemí na konci druhé světové války (1945) českými vojáky v důsledku aby se sem již nikdy nemohli vrátit sudečtí Němci. Důvod byl jednoduchý. Místní lomy těžily kvalitní pískovce údajně již od roku 1800 (přesně to nevím, spousta pramenů se rozchází) a tím celá vesnice zkvétala. Ikdyž byla malá přesto bohatla. To se ovšem Čechům nelíbilo a tak vesnici rozstřílelo a srovnalo se zemí. V nynější době zůstala zde pouze škola, která byla na okraji vesnice, několik sousoší se svatými a památník na padlé v první světové válce. Dále zde jsou obývané tři domy a kravín. Chytit zde signál na mobil je zcela nemožný. Místo jak na konci světa...

V těchto lomech sbíral i sám A. Frič, který zde našel spoustu zajímavých fosilií. Celá oblast je v chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

obrázek rekonstrukce belemnita

Jinak teď k vlastním nálezům. Sbíral jsem pouze v činném lomu a celkově v něm byl zhruba 2 hodiny. Za tu dobu jsem našel zajímavé nálezy mořských živočichů. Tři druhy mlžů rodu Exogyra, Pecten a Neithea. Největší Pecten má průměr 8 cm a Neihea 7,8 cm. Dva vzorky jsou v nádherné muzejní kvalitě. Úplně dokonalý otisk v pískovci. Celkem bylo nalezeno přes 10 kusů celých i fragmentů otisků "škeblí" :D. Rod Exogyra byl nalezen do velikosti 3,5 cm. Tento druh je zde velice častý a nachází se prakticky na každém kousku pískovci. Časté jsou rourky po činnosti serpulidních červů, žijících na dně křídového moře. Průměr rourky je až 3 mm. Na několika málo ukázkách jsou vidět i otisky hlavnožců (belemnitů) rodu Actinocamax. Otisk je načervenalé barvy. Dá se říci, že je určitě možné najít i jiné živočichy. Celkově je lokalita dobrá. Nálezy jsou stále možné. Bohužel však údajně těžba pomalu končí a v dohledné době budou nálezy mizivé. Zajímavé naleziště se zoopaleontologickými nálezy živočichů ze svrchnokřídového moře. Lokalita sledována od roku 2007.

obrázek někdejší podoba křídového moře...

Obrázek rekonstrukce přibližné podoby belemnita byl převzat ze stránek http://geologie.vsb.cz a křídového moře z http://www.petrmodlitba.cz.

Reklama

MINERÁL.CZ
©1999-2018 mineral.cz & autoři příspěvků

Pro aktivaci košíku musíte zadat svůj email