P align=blok> Na začátku června (2007) jsem se rozhodl, že bych se mohl podívat trošku po širokém okolí toku řeky Jizery mezi Železným Brodem a Turnovem. V okolí se totiž vyskytují mocné výlevy olivinického bazanitu (čediče) s poměrně zajímavými výskyty olivínu. Ten na rozdíl od výskytu na Hřídelci je poměrně kvalitní a ne moc navětralý povrchovou abrazí. Hlavním cílem byly lomy v okolí obce Smrčí.
obrázek

Přístup do Smrčí je nejlepší ze Železného Brodu po silnici přes Pelechov a nebo po značené cestě. Ve Smrčí se nachází plošně velmi rozsáhlý lom s intenzivní těžbou olivinického bazanitu. Bohužel do tohoto lomu jsem se nedostal jelikož je zavřený bránou a hlídaný kamerovým systémem. Zajímavé ale bylo už jen vidět celý ten lom. Tak jsem zkusil jít do vedlejšího lomu ve kerém se už ale bohužel netěží a zdá se, že je asi v postupné rekultivaci. Zde byl zajímavý nález pouze jedné, poměrně velké olivínové koule v průmeru 11 cm s celkem navětralým žlutozeleným olivínem. V lomu je vidět typická sloupcovitá odlučnost bazanitu a jednotlivé lávové proudy. Bazanit je ovšem silně zvětralý a rozpadavý.

Toto mě moc nenadchlo, a tak jsem se rozhodl, že bych se mohl podívat do vzdálenějších lomů, zhruba 4 km východně od Smrčí. Do lomu se dá opět dojít po značené cestě mezi polem a dále pak lesem. Lom je doposud činný a volně přístupý. Po sestupu velmi strmou cestou na jeho dno jsem nacházel nádherná zrna olivínu. Na skládce nadrceného štěrku se dají najít velmi zajímavé ukázky, dále pak ještě pod asi 20 - 30 m vysokými stěnami samotného lomu. Celkem odtud bylo získáno 170 g zrn žlutozeleného až lahvově zelené olivínu ve velikosti 1 - 6 mm. Zajímavý byl nález několika velmi velkých zrn dokonale průhledného zeleného olivínu zarostlého v bazanitu. Nejvetší zrna byla ve velikosti 8 - 12 mm. Na několika jsou patrné i krystalové plochy. Na této lokalitě jsou velmi kvalitní nálezy olivínu. Z dalších minerálů byly nalezeny pouze drobné bílé povlaky, snad asi nějakých minerálů ze skupiny zeolitů.

V tomto lomě je navíc daleko lépe vidět sloupcovitá odlučnost bazanitu v šestibokém sloupci. Typické \"čedičové varhany\". Zajímavý byl i pohled na samotné stěny, ve kterých jsou vidět názorně jednotlivé směry proudů při výlevu. Samotný výlev olivinického bazanitu v širokém okolí Smrčí lze datovat před 6,5 - 6,3 mil. let v období pliocénu, na konci třetihor. Celý výlev je na vysoké terase štěrků řeky Jizery. Lokalita sledována od roku 2007.

obrázek

V okolí Smrčí je krásný výhled po okolí, především na Kozákov který je asi 6 km jižně. Chtěl bych zde poděkovat i Štěpánu Novotnému z Bakova nad Jizerou který byl tak hodný a jel se mnou na tuto lokalitu.

Reklama

MINERÁL.CZ
©1999-2018 mineral.cz & autoři příspěvků

Pro aktivaci košíku musíte zadat svůj email